Поврзи се

4NEWS.mk

Во струмичко Василево промовирани поставените агро-метереолошки станици

Published

on

Центарот за развој на Југоисточниот плански регион денеска во атарот на село Василево ги промовираше поставените агро-метереолошки станици пред министерот за локална самоуправа, Горан Милевски, амбасадорката на Швајцарија, Сибил Зутер Техада и градоначалниците од Југоисточниот регион.

-Текстот продолжува по рекламата-

Милевски информира дека за овој проект половината од средства за агро-метереолошките станици се обезбедени од министестерството, а останатите од швајцарската амбасада.

– Овој проект е некаде над пет милиони денари и со тоа им помагаме на земјоделците да ги зголемат своите приноси и да заштедат на средства. Земјоделците кои пробно ги користеа имаат заштеди и намалени трошоци од 30 до 40 отсто и имаме зголемо производство за 30 проценти, бидејќи овие мерни станици ги прогнозираат временските услови и овозможуваат да превенираат и кога да ги користат хемиските препарати, рече министерот Милевски.

На новинарско прашање дали Владата ќе постави агро-метереолошки станици и во другите плански региони, министерот Милевски одговори дека и покрај тоа што Министерството за локална самопуправа нема директни надлежности во земјоделството, сепак доколку овие мерни станици покажат резултат, тогаш Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, ќе треба да вложи напори да инсталира такви мерни станици во сите плански региони.

 

Амбасадорката на Швајцарија, Сибил Зутер Техада истакна дека со грантовите, што ги работат заедно со Министерството за локална самоуправа, имаат намера да ги намалат разликите во развојот на различните региони и да се зголеми квалитетот на животот во регионите што се помалку развиени.

 

Претседателот на Совет на градоначалници на Југоисточниот плански регион и градоначалник на Струмица, Коста Јаневски, подвлече дека ваквите проекти му овозможуваат на регионот да добие компоненти што во секој поглед би помогнале во развојот на регионот.

На промоцијата присуствуваше и земјоделецот Ристо Стојков, кој рече дека бенефитите од агро-метереолошките станици треба да придонесат во заштеда на користење на хемиските препарати.

Во десетте општини од регионот се поставени вкупно 23 агро-метреолошки станици.

Во рамки на денешниот настан директорката на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион го промовираше и проектот „Заеднички работен простор-средство за зајакнување на соработката со бизнис секторот“, што функционира во новите простории на Центарот, кои денеска беа свечено отворени.

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Борче Ристевски жали што си ја убил својата сопруга , а неговата ќерка Сара ќе го сака и кога ќе се врати дома

4NEWS.mk

Словенечките медиуми за распуштањето на Собранието и разрешувањето на Мизрахи

4NEWS.mk

МВР со детали за двојното убиство во казино во Скопје

Македонија

Талат Џафери: Моментот кога ми се јави Никола Тодоров да ме праша во која канцеларија е Зијадин Села, ми остави најголем впечаток

Македонија

ВИДЕО: Со 80 „За“ и 6 „Против“ изгласан законот за јавно обвинителство

Македонија

Џеват Адеми до ВМРО-ДПМНЕ: Најдовте не -Mакедонка, жена, да ви го брани името Македонија, мажите од ВМРО-ДПМНЕ се кријат

Македонија

Џафери за 27. април, за Вељановски, Мукоски… „Не служев на ВМРО-ДПМНЕ, но дали тоа го правеше СДСМ?“

Македонија

Дескоска до Милошоски: Тоа што го пуштивте пред некој ден не беше бомба, туку обична петарда

4NEWS.mk

Скопјанец уценувал малолетна прилепчанка дека ќе објави фотографии доколку не остварат средба

Македонија

Коалиционите партнери во војна – Костадинов го прозва случајот „Пациентот со Бујар Османи“

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com