Поврзи се

4NEWS.mk

Во струмичко Василево промовирани поставените агро-метереолошки станици

Published

on

Центарот за развој на Југоисточниот плански регион денеска во атарот на село Василево ги промовираше поставените агро-метереолошки станици пред министерот за локална самоуправа, Горан Милевски, амбасадорката на Швајцарија, Сибил Зутер Техада и градоначалниците од Југоисточниот регион.

-Текстот продолжува по рекламата-

Милевски информира дека за овој проект половината од средства за агро-метереолошките станици се обезбедени од министестерството, а останатите од швајцарската амбасада.

– Овој проект е некаде над пет милиони денари и со тоа им помагаме на земјоделците да ги зголемат своите приноси и да заштедат на средства. Земјоделците кои пробно ги користеа имаат заштеди и намалени трошоци од 30 до 40 отсто и имаме зголемо производство за 30 проценти, бидејќи овие мерни станици ги прогнозираат временските услови и овозможуваат да превенираат и кога да ги користат хемиските препарати, рече министерот Милевски.

Loading...

На новинарско прашање дали Владата ќе постави агро-метереолошки станици и во другите плански региони, министерот Милевски одговори дека и покрај тоа што Министерството за локална самопуправа нема директни надлежности во земјоделството, сепак доколку овие мерни станици покажат резултат, тогаш Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, ќе треба да вложи напори да инсталира такви мерни станици во сите плански региони.

 

Амбасадорката на Швајцарија, Сибил Зутер Техада истакна дека со грантовите, што ги работат заедно со Министерството за локална самоуправа, имаат намера да ги намалат разликите во развојот на различните региони и да се зголеми квалитетот на животот во регионите што се помалку развиени.

 

Претседателот на Совет на градоначалници на Југоисточниот плански регион и градоначалник на Струмица, Коста Јаневски, подвлече дека ваквите проекти му овозможуваат на регионот да добие компоненти што во секој поглед би помогнале во развојот на регионот.

На промоцијата присуствуваше и земјоделецот Ристо Стојков, кој рече дека бенефитите од агро-метереолошките станици треба да придонесат во заштеда на користење на хемиските препарати.

Во десетте општини од регионот се поставени вкупно 23 агро-метреолошки станици.

Во рамки на денешниот настан директорката на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион го промовираше и проектот „Заеднички работен простор-средство за зајакнување на соработката со бизнис секторот“, што функционира во новите простории на Центарот, кои денеска беа свечено отворени.

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Владата даде зелено светло за изградба на пруга до Албанија

Македонија

Новинари ќе бараат отштета до 200.000 евра за прислушување – демант стигнувал уште пред објавена вест

Македонија

Во Брисел средба Димитров и Вархеј – разговарале за идните чекори до почетокот на преговори со ЕУ

4NEWS.mk

Грантови за уште 31 фирма преку Фондот за иновации

Македонија

Кротката убавица Бојана, покажа дека е лавица и го победи карциномот

4NEWS.mk

Заев со писмо до Вартоломеј: Православниот народ во нашата земја заслужува црковна независност и автокефална МПЦ-ОА

Македонија

Заев: Замениците министри посветено ќе работат – ВМРО-ДПМНЕ најави дека нема да гласа за изборот на замениците

4NEWS.mk

Собраниска расправа за избор на замениците-министри во Владата

Македонија

Заев со писмо до Вартоломеј: Православниот народ во нашата земја заслужува црковна независност и автокефална МПЦ-ОА

4NEWS.mk

Театрите, кината, операта и балетот ќе работат според Протоколот за организирање настани

4NEWS.mk

ЕКСКЛУЗИВНО: Бугарскиот меморандум во целост објавен

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

4NEWS.mk

СДСМ: Нема да коментираме ставови од земја каде има политичка дестабилизација

Македонија

Се огласија од иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е само лош глумец

4NEWS.mk

Ѓоргиев за Сител: Архивите откриваат дека Гоце бил и Бугарин и Македонец

Македонија

ВИДЕО: Полиција околу зградата во која живее Гордана Јанкулоска, се проверува секое возило

Македонија

Груби: ТАВ Македонија нема да гради аеродром во Штип, средствата ќе се пренасочат за подобрување на животната средина

Македонија

Касами: Приватните компании треба да спроведат двојазичност, бидејќи дел од дипломираните Албанци не говорат добро македонски

Македонија

По барањето на Бугарија – Џафери: Идентитетот на граѓаните е потврден

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com