Воздушен аларм во Украина – aвион способен да го носи Кинжал полета од Белорусија

Низ цела Украина, издадени се предупредувања за воздушен напад.

Би-Би-Си јавува дека набљудувачката група која ја набљудува Белорусија пријавила полетување на борбен авион во Белорусија, поради што се огласи алармот.

Наводно, се работи за авион МиГ-31К, кој може да биде вооружен со нуклеарна балистичка ракета Кинжал.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното