Поврзи се

Македонија

Втора жртва од морбили, едно дете во критична состојба – девет новозаболени

Published

on

13 месечно бебе, кое  што и претходно имало компликации со белите дробови , и кое што имало и морбили е втората жртва што почина доцна синоќа на Детската клиника во Скопје. Уште едно дете е со комплициран статус и се бори за живот , вели директорката на клиниката , Катерина Ставриќ. Кај бебето бил направен и обид за поставување на респиратор, но без успех.

Катерина Ставриќ- директор на клиника за детски болести

-Текстот продолжува по рекламата-

„Со клиничка слика на морбили беше примено на инфективна, по три дена паѓање на температурата, детето во тешка состојба е префрлено на натамошен третман во нашата клиника. За жал со прогресивно влошување на состојбата, масивна пнеумонија, не успеа да ја добие битката со морбилите“

Детето малите сипаници ги префатило од неговиот татко, кој од морбили се разболел пред околу две до три недели. На клиниката за детски болести уште едно бебе, 5 месечно доенче, е во тешка состојба. И тоа имало претходни белодробни проблеми.

Катерина Ставриќ- директор на клиника за детски болести

„Поради тежината на клиничката слика е префрлено кај нас, сега е на респиратор, се надеваме дека со примена на сите протоколи, ќе успееме да го извлечеме“.

Во текот на вчерашното дежурство, дежурните служби прегледале 9 пациенти со морбили, од кои три се примени за болничко лекување. Во моментов на  Инфективна клиника има 25 пациенти со морбили од кои неколку се деца, со посериозни пневмонии. Инаку, од вкупно 11 илјади невакцинирани деца на предучилишна возраст, досега се вакцинирани повеќе од 6.000 деца. Лекарите повторно апелираат невакцинираните деца час поскоро да се вакцинираат.

Новинар: Љубиша Цветкоски

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Светиниколска конфекција ги затвори погоните поради зголемување на бројот на заразени од коронавирус

4NEWS.mk

На местото на изгореното кафуле кај Мавровка никнува цврста градба

Македонија

Тешка сообраќајна несреќа во прилепско, еден загинат, едно лице повредено

4NEWS.mk

Албанија ќе воведува задолжително носење заштитна маска и парични казни за неносење

Македонија

Чулев: МВР превзема мерки за расчистување на кривично дело „поткуп при избори и гласање“

4NEWS.mk

Бреша: Балотели тежи 100 килограми, затоа не игра

Македонија

Листа на најмоќните пасоши во Светот – македонскиот на 47-мо место и со пад во однос на минатата година

4NEWS.mk

Гратче во САД со уникатна идеја за борба против корона-кризата

Македонија

Пандемијата не стивнува, Филипче уверува дека болничките капацитети се доволни за прием на пациенти

Македонија

Зијадин Села во „Изборни дебати“ на ТВ21 одговара дали по изборите ќе коалицира со Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија