Вучиќ: Народната банка на Србија купи пет тони злато за 350 милиони евра

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека Народната банка на Србија во петокот купила пет тони злато за 350 милиони евра.

„Србија сега има 46,5 тони злато во вредност од 3,3 милијарди евра, а ние ќе купуваме злато со секој дополнителен пари, за дополнително да обезбедиме резерви за тешките времиња кои претстојат“, изјави Вучиќ за ТВ Пинк.

Ќе продолжиме да купуваме и купуваме злато со сите дополнителни пари што ги имаме и на тој начин да се обезбедиме за тешките времиња што доаѓаат – рече Вучиќ.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното