Земала стан за салон за венчаници, па донела копачи! Детали за тунелот под судот во Подгорица, исчезнати клучни докази!

Според последните информации на црногорските медиуми, станот од кој е ископан тунелот до депото на Вишиот суд во Подгорица го издавала жена.

Под депо зградата на Вишиот суд во Подгорица е ископан тунел долг 30 метри кој води до стан кој бил изнајмен, а според последните информации станот го изнајмил жена. Подоцна било утврдено дека жената на сопственикот на станот му покажала фалсификувани документи и му објаснила дека „и треба затоа што сака да отвори салон за венчаници“.

Наводно, 2.800 евра биле однапред дадени за двомесечен закуп на ненаместен стан, во кој има две соби“, објави порталот „Либертес“.

Според неофицијални информации на порталот „Борба“, украдени се три пиштоли кои биле доказ во постапката против членови на „кавачкиот клан“ за убиства извршени во 2015, 2016 и 2020 година. Наведено е дека овие пиштоли наводно биле користени во конфликт со членови на „клан Скалјар“.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ  ВИДЕО Ветерот урна далновод во БиХ, избувна голем пожар, жителите се евакуирани

Според црногорските медиуми, тунелот наводно го ископале шест лица и сите се странски државјани. Се трага по сторителите, наложено е да се направат фотороботи „копачи“ врз основа на расположливите докази, а извор од истрагата тврди дека четворица од шестмина носеле тврд шапка.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното