Поврзи се

Македонија

13 деца и една негователка во изолација – министерката Шахпаска вели се е под контрола

Published

on

Една воспитувачка и 13 деца на претшколска возраст се ставени во изолација, откако беше потврдено дека негувателката од групата е позитивна на коронавирус. Станува збор за градинката „Коца Василева“ во Битола. Во оваа градинка, пред три недели беше регистриран уште еден случај на негувателка кај која е утврдено присуство на Ковид-19,  поради што 5 деца и 5 вработени се испратени во изолација. Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, вели дека градинките продолжуваат со работа и уверува дека сѐ е под контрола.

-Текстот продолжува по рекламата-

Инаку, во изминатово деноноќие битката со коронавирус ја изгубија 4 пациенти. Министерството за здравство информира дека за 24 часа се направени 387 тестови, од кои 48 излегле позитивни на коронавирус. Институтот за јавно здравје регистрираше 61 излекуван пациент. Директорот на Центарот за јавно здравје-Скопје, Александар Стојанов, вели дека онаму каде се почитуваат мерките, бројот на новозаразени се намалува.

Вкупниот број на дијагностицирани со коронавирус во нашата земја е 17.674, а во моментов има 2.303 активни случаи.

.

Извор: ТВ21

Совет за етика во медиуми

Македонија

Ковачев: Бугарија не е фашистичка држава, ниту владеел некој фашист, ниту пак царот Борис е фашист

4NEWS.mk

Ќе доцнат ли платите во ноември?

Македонија

Поштата пропадна, кој ќе сноси одговорност? – Директорот молчи, Владата лош менаџер

4NEWS.mk

Николовски ја „спакува“ Димова: Ако не си поднесе оставка Владата ќе ја разреши

Македонија

Дилема меѓу ДУИ и СДСМ за „државни патишта“? – ТВ21 дознава дека ЕУ ќе додели 1 милијарда евра за инфраструктура

Македонија

Зошто е проблем ако едниот носи маска, а другиот не?, објаснува Караџоски

Македонија

Таравари: Да се формира широка коалиција поради Ковид-19, а потоа со локалните одиме и на парламентарни избори

Македонија

Филипче: Мини жаришта во моментов се Скопје, Штип и Струмица, овие мерки кои ги предлагаме ќе дадат резултат ако се почитуваат

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

Македонија

Со 1,3 милиони евра си купувал плацеви на Водно – ОЈО: Донациите за партијата, завршиле кај Груевски

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com