Поврзи се

Македонија

Ахмети пред Специјалниот суд – во улога на сведок за војната на Косово

Published

on

Ова утро не беше вообичаено за лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Тој денеска, за прв пат, во својство на сведок се најде пред меѓународните обвинители на Специјалниот суд во Приштина во врска, да зборува во врска со активностите на актуелниот претседател на Косово, Хашим Тачи, лидерот на ДПК Кадри Весели, како екс припадник на ОВК, кои се осомничени за воени злосторства. Ахмети освен што учествуваше во таа војна, тој е еден од основачите на ОВК.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Како водач на Народното движење на Косово, како организација која е основач на ОВК; и ќе бидам интервјуиран како еден од основачите на ОВК како и за дејноста на овој воен субјект во периодот ‘98,’ 99 и 2000 година“, истакна Али Ахмети.

Исказот на Ахмети започна во 9 часот, извести за ТВ21в организиациониот секретар на ДУИ, Артан Груби кој го придружува Ахмети во Приштина. Агендата предвидува Ахмети да сведочи и утре.

Loading...

Од Специјализираните домови и Канцеларијата на Специјалниот обвинител на Косово, не споделуваат ниту еден детаљ во врска испрашувањето на Ахмети.

„Свесен сум дека г. Ахмети соопштил дека ќе биде интервјуиран од страна на Канцеларијата на Специјалниот обвинитеч. Оваа канцеларија не  ја објави оваа информација и не дава информации околу истрагата. Од таа причина не можеме да ви ги дадеме информациите што ги барате“, посочи Кристофер Бенет.

Специјалниот суд веќе ја објави најавата за обвинение против претседателот на Косово, Хашим Тачи и лидерот на ДПК, Кадри Весели, осомничени за, како што вели Специјалниот суд, десетици убиства. Освен нив, обвинети се и други лица чии имиња не се објавени.

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

Од урнатините на зградата во Мумбај извлечени 35 тела, потрагата по преживеани продолжува

4NEWS.mk

Се влошува состојбата со Ковид-19, можни нови рестриктивни мерки

Македонија

Променливо облачно со сончеви периоди – максималната температура до 29 степени

4NEWS.mk

Димитров на средби во Брисел

4NEWS.mk

Рот: Бугарија да не поставува нови услови за преговори

Македонија

„Беса“ цели да формира парламентарна група – никој не потврди дека ќе и помогнат со пратеници

4NEWS.mk

Обвинителството чека пријава за кражбата на починат пациент во Струмица

Македонија

Граѓански протест за затворање на депонијата „Русино“

4NEWS.mk

Филипче најавува нови рестриктивни мерки: Маска на отворено и кога сте сами, ограничен број лица на маса во кафеана

Македонија

„Родителите да отстапат место во градинките на оние чии деца нема кој да ги чува“, вели Шахпаска

4NEWS.mk

ЕКСКЛУЗИВНО: Бугарскиот меморандум во целост објавен

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

Македонија

Се огласија од иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е само лош глумец

4NEWS.mk

СДСМ: Нема да коментираме ставови од земја каде има политичка дестабилизација

Македонија

Касами: Приватните компании треба да спроведат двојазичност, бидејќи дел од дипломираните Албанци не говорат добро македонски

Македонија

ВИДЕО: Полиција околу зградата во која живее Гордана Јанкулоска, се проверува секое возило

Македонија

Груби: ТАВ Македонија нема да гради аеродром во Штип, средствата ќе се пренасочат за подобрување на животната средина

Македонија

По барањето на Бугарија – Џафери: Идентитетот на граѓаните е потврден

Македонија

Јанкулоска: Нема потреба од спектакли и опсада на зградата во која живеам, јас сум дома, никаде не бегам

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com