Поврзи се

Македонија

Ангеловска вели „НЕ“ на Бектеши – нема пари за ЕКО автомобили

Published

on

Во буџетот за 2020 година нема да има пари за мерката за субвенционирање од 3 илјади евра и за понизок данок на додадена вредност за увоз на поеколошки возила со Еуро 5 и 6 стандард. Министерката за финансии, Нина Ангеловска не даде зелено светло за планот на министерот за економија, Крешник Бектеши, кој имаше за цел колку-толку да го намали аерозагадувањето кое го предизвикуваат старите автомобили.

Министерот Бектеши, кој денеска го презентираше Буџет-планот за 2020 година, никаде не го спомна субвенционирањето на возилата. Запрашан околу прекинување на мерката, тој одговори дека ова е последица на ограничувачкиот фактор.

-Текстот продолжува по рекламата-

Мерката за субвенционирање од 3 илјади евра за оние кои ќе купат возило кое загадува помалку, беше презентирана летово. Целта беше да се поттикне купувањето автомобили со повисок еколошки стандард, како што се ЕУРО 5 и 6, а со тоа да се придонесе за намалување на загадувањето на воздухот.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Светиниколска конфекција ги затвори погоните поради зголемување на бројот на заразени од коронавирус

4NEWS.mk

На местото на изгореното кафуле кај Мавровка никнува цврста градба

Македонија

Тешка сообраќајна несреќа во прилепско, еден загинат, едно лице повредено

4NEWS.mk

Албанија ќе воведува задолжително носење заштитна маска и парични казни за неносење

Македонија

Чулев: МВР превзема мерки за расчистување на кривично дело „поткуп при избори и гласање“

4NEWS.mk

Бреша: Балотели тежи 100 килограми, затоа не игра

Македонија

Листа на најмоќните пасоши во Светот – македонскиот на 47-мо место и со пад во однос на минатата година

4NEWS.mk

Гратче во САД со уникатна идеја за борба против корона-кризата

Македонија

Пандемијата не стивнува, Филипче уверува дека болничките капацитети се доволни за прием на пациенти

Македонија

Зијадин Села во „Изборни дебати“ на ТВ21 одговара дали по изборите ќе коалицира со Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија