AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

Бајден со едноминутно молчење: Нема да им простиме, нема да заборавиме – ќе платите!

Претседателот Џо Бајден упати предупредување до одговорните за нападот на аеродромот во Кабул во Авганистан, во кој загинаа 12 американски војници, велејќи: „Ние ве ловиме и ќе ве натераме да платите“.

„На оние што го извршија овој напад, како и на секој што сака на Америка да и наштети, знајте го ова: Нема да простиме. Нема да заборавиме. Ние ве ловиме и ќе ве натераме да платите. Ќе ги бранам нашите интереси, а нашиот народ ќе биде под моја команда “, рече Бајден во Белата куќа на вонредна прес конференција.

Тој на сред прес конференција со едноминутно молчење оддаде почит на загинатите војници.

„Господ нека ве благослови сите и нека Бог ги заштити војниците и сите оние што стојат бдеат за Америка“, рече Бајден по моментот на молчење.

Најмалку 15 дополнителни американски војници загинаа, а официјален претставник на авганистанското Министерство за јавно здравје изјави дека во нападот загинале повеќе од 60 Авганистанци, а 140 се ранети.

Американските власти веруваат дека групата ИСИС-К најверојатно стои зад денешниот напад, но се уште работат на потврдување на неговата вмешаност, според висок американски функционер и друг извор брифирани за првичните проценки.