Поврзи се

Македонија

Беџети: Заев бараше да влијаам врз членови на Судскиот совет за разрешување на претседател на суд

Published

on

Првиот човек на Општина Сарај Блерим Беџети вели дека прв кој телефонски му се јавил за поништување на легализацијата на дивоградбите на Матка од претходната власт бил премиерот Зоран Заев. Како што тврди тој, преки неговиот личен шофер му ги доставил сите списи. Најнапред, вели Беџети, овој потег на Заев го сфатил како обид за помош од негова страна. Вториот пат, Општината ја посетиле неговиот адвокат, чие име не го знаеше со сигурност, потоа претставник на Македонската православна црква и еден граѓанин на Општина Сарај. Во присуство на раководителот на секторот за урбанизам на гостите им кажале за правните процедури и постапката потоа продолжила во Министерството за транспорт и врски. Како што вели Беџети, станува збор за една платформа на Матка.

Беџети воедно вели дека малку подоцна градоначалникот на Скопје му рекол да срушат само една и да го завршат случајот, а тој тврди дека го одбил предлогот.

-Текстот продолжува по рекламата-

Со оглед на тоа дека тој како градоначалник и општината не реагирале, Антикоруцпсика покренала постапка за дивоградбите на Матка и најавија кривични за Беџети. Тој тврди дека комисијата влегла во дневно политички пресметки, нарачани како што вели тој од Зоран Заев, како одмазда за услуга која одбил да ја изврши.

-На 17.07 премиерот ми се јавува повторно и бара од мене да влијаам на одредени членови на Судскиот совет како би гласале за одредена точка од нивниот дневен ред, поточно точката за разрешување на претседател на еден суд во државава. Јас му укажав дека тоа не можам да го сторам, и му кажав дека не е добро и тој да се занимава со такви работи, од мое лично искуство. Дури понудив да се видиме и да му ги укажам овие работи. Поврзаноста е тоа што две недели подоцна Антикорупцсика во нестандардна процедура во споредба со нивниот начин за работење, набрзина покрена постапка. Затоа сметам дека и оваа комисија се впуштила во дневно политички манипулации и злоупотреба на службената полож. Кривичните пријави против членовите на Антикорупциска кои гласале за вакво нешто ми се подготвени.

Извор: ТВ21

Реклама
4NEWS.mk

Утре е неработен ден, a следен неработен ден е среда

4NEWS.mk

Вечерва внимавајте на овие патни правци: Снег паѓа без престан во овие градови низ земјава!

Македонија

Јовановски: Дали јас сум добивал подароци од Камчеви? Рускоска: Поголеми подароци од 1,5 милиони евра јас не знам

4NEWS.mk

Најдобар газда на светот: На своите работници им подели 10 милиони долари, најмалиот бонус е 50.000

4NEWS.mk

Дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта?

4NEWS.mk

Шверцери во документарецот го споменуваат и Саздо: „Нека знаат со кој си имаат работа“

4NEWS.mk

Пукање во Скопје попладнево – полицаец заврши во болница

4NEWS.mk

Овие четири хороскопски знаци важат за најдобри сопруги, а мажите кои се во брак со нив се вистински среќници

Македонија

Снегот пристигна и во Македонија – Зимска идила во Нижеполе (ФОТО)

Македонија

ТВ21 АНКЕТА: Еве од услугите на која банка најмногу се задоволни корисниците

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com