Поврзи се

Македонија

Берлински процес – Македонија и Бугарија во Скопје заеднички домаќини

Published

on

Еден до друг, на заедничка маса, министрите за внатрешни работи на Северна Македонија и Бугарија го предводеа Состанокот на земјите вклучени во Берлинскиот процес. Ова е прв пат во историјата  на претседавање со  Берлинскиот процес  да има  заеднички да  претседаваат  земја членка на ЕУ и на партнер од регионот на Западен Балкан, потенцира нашиот министер за внатрешни .  Во релативно бурен политички период  во целиот регион на Западен Балкан утврдивме јасен правец   и патека по која сакаме  да се движиме, рече Спасовски.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Тоа е повеќе од очигледно со оглед на сите реформски потфати- добрососедски политики, затворање на децениски отворените прашања кои во изминатиот период се реализираа во нашите земји“, рече Спасовски.

Илегалната миграција,организираниот криминал, трговијата со оружје и  дрога ,трговијата со луѓе  и борбата против корупцијата  се на врвот на агендите на институциите со кои раководиме додаде Спасовски. Од друга страна, бугарскиот министер за внатрешни работи Христо Терзијски посочи дека Западен Балкан и Европската унија имаат заедничко наследство и заедничка иднина.

„Еу и Западниот Балкан имаат заедничко наследство, и заедничка иднина тоа се нашите точки  за кои имаме вродено резултата  со заедничка соработка. Исправени сме пред заеднички предизвици за организираниот криминал,борбата против корупција и друго“, рече Терзијски.

 Во фокусот на Германија отсекогаш било зацврстувањето  на врската меѓу Европската Унија и земјите од Западен Балкан,  нагласи државниот секретар во германското министерство за внатрешни работи. Берлинскиот процес е со цел изнаоѓање на конкретни мерки во борбата против корупцијата и справување со нелегалното финансирање потенцираше германскиот државен секретар за внатрешни Маерс.

Заедничкото претседавање со Берлинскиот процес ќе биде заокружен со Самитот во Софија  на 9 и 10 ноември каде ќе настапат шефовите на влади и министрите за надворешни работи. Берлинскиот процес во 2014 беше на иницијатива на Германската Канцеларка  Ангела Меркел со цел поттикнување на регионалната соработка  и европска интеграција на земјите од Западен Балкан.

.

Извор: ТВ21

Совет за етика во медиуми

Македонија

Марковски: Една маска која беше 2 денари, сега се продава за 60 денари

4NEWS.mk

Последната фотографија од Амди Бајрам

4NEWS.mk

Седум тела во пратка од Србија пронајдени на пристаниште во Парагвај

Македонија

Марковски: Шведска со денови има 0 заразени – следна сезона нема да имаат проблеми, си ја зачуваа и економијата

Македонија

Носење маски на отворено е штетно?! – „Беспотребна паника, имаат дијареа и мислат дека е ковид-19“

Македонија

Спорот не е Делчев ниту јазикот, туку депортирањето на Евреите од Скопје – Бугарија бара Македонија да ја превземе вината за бркањето на Евреите

4NEWS.mk

Левица бара декларација за односите со Бугарија и укинување на мешовитата комисија

Македонија

Јани Макрадули ќе биде нов директор на Македонска пошта?!

4NEWS.mk

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски го враќа орденот на Каракачанов

Македонија

Заев не гледа причина да поднесе оставка доколку има бугарско вето

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com