Поврзи се

Македонија

„Битка“ во Битола кој да постави канти за отпад- „Поинаку“ поставува, „Комуналец“ ги вади – „Овде имаше кеса, Панде ја изваде“

Published

on

Во Битола „битка“ се води за тоа кој да постави канти за отпадоци или кеси. Откако советниците од независната советничка група „Поинаку“ поставија низ целиот град жолти кеси за отпад со нивното лого,  од ЈП „Комуналец“ по неколку денови ги отстранија со образложение дека се поставени на своја рака со што како што изјави директорот извршиле упад во организираниот и интегриран систем за управување со отпад.

Од „Поинаку“ откако им биле повлечени кесите за отпад и обрачите тие побарале да им бидат вратени, а на истото место каде имало кеси поставиле налепници на која пишува „Овде имаше кеса, Панде ја изваде“.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Поинаку“, меѓу другото, бара објаснение зошто е објавена постапка за набавка на 70 канти за ѓубре, откако тие поставиле обрачи за кеси. Исто така, зошто сите контејнери и канти немаат капаци, но и зошто се наплаќа за одржување на зеленило, иако, како што посочуваат, не се средени ниту 20% од зелените површини.

„Воедно истиве овие прашања ги упатуваме јавно до Градоначалникот на Општина Битола и до Комуналниот инспекторат, да одговорат што е преземено, а што не е и зошто не е? Срдечно Ве поздраваме сите Вас и немојте да се секирате за ништо, СЕ ЌЕ БИДЕ ОК!“, стои во соопштението потпишано од Чулакоски и Илиевска од „Поинаку“.

На барање на комуналната инспекција во Битола, биле остранети сите кеси за собирање на отпад кои незавсината советничка листа „Поинаку“ ги имала поставено низ градот.

Панде Богоевски – директор на ЈП „Комуналец“ – Битола

Откако претходно ЈП „Комуналец“ Битола поднело барање до комуналната инспекција при општината Битола, таа го донела решението за остранување на кесите во рок од 7 дена, бидејќи согласно законот за јавна чистота и одлуката на општината за одржување на јавните површини, никој нема право на своја рака да поставува урбана опрема за собирање на смет. Со поставуавњето на кеси за собирање на отпад низ градот на своја рака, според  првиот човек на ЈП „Комуналец“, Панде Богоевски, советниците на „Поинаку“ всушност извршиле упад во организираниот и интегриран систем за управување со отпад. Според него, пред да бидат остранети кесите, голем дел од нив биле пронајдени на некои старо – нови диви депонии во Битола.

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Уште 20 дена до учебната година – сѐ уште нема одлука како ќе се одвива наставата

4NEWS.mk

Ахмети: Ќе зависи од волјата на двете страни за да имаме позитивен епилог во полза на државата

4NEWS.mk

Бела куќа: САД загрижени од ситуацијата во Белорусија

Македонија

4 милиони евра загуба за 6 месеци – рент-а-кар бизнисот бара помош од државата

4NEWS.mk

Зошто се уште нема одлука за новата школска година и кој ќе ја преземе одговорноста?

Македонија

Локалите узурпираат јавни површини во Кичево – пазарниот инспекторат и ја префрла вината на полицијата

4NEWS.mk

Словачка протера руски дипломати поради шпионажа, Москва враќа со иста мера

Македонија

Заев: Не можеме да кажеме дека имаме договор, разговорите продолжуваат

4NEWS.mk

Средба Заев – Ахмети за формирање парламентарно мнозинство и Влада – договор се уште нема

Македонија

109 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 11942, оздравени 422 пациенти – починатo e 1 лицe

Македонија

„СДСМ, ДУИ, Беса и ДПА, завршена работа“ – Лала: Ахмети ќе попушти за премиер Албанец

4NEWS.mk

Рудар од Танзанија стана милијардер преку ноќ

Македонија

Членовите на избирачките одбори ќе добијат за сто проценти повисок надоместок, одлучи ДИК

Македонија

Учебната година ќе почне на 1-ви септември – Адеми: Владата сака учениците да се вратат во училиште

4NEWS.mk

25 годишник во повеќе наврати силувал 13-годишно девојче

4NEWS.mk

Настава во училиште од 1-ви септември, со поддршка од родителите и наставниот кадар

Македонија

Османи за ТВ21 по состанокот Ахмети – Заев: Официјално се разговара за заедничка коалиција

Македонија

СДСМ вели дека има мнозинство, но со кого?! – Али Ахмети не отстапува од барањето за премиер Албанец

4NEWS.mk

МВР: Пронајдено безживотното тело на 16-годишното момче од Ресен

4NEWS.mk

ДПА влегува во коалиција со СДСМ

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“