Британските медиуми го вброија Бихаќ меѓу најубавите градови во Европа

Британскиот магазин Тајм Аут пред крајот на годината и во пресрет на новата туристичка сезона состави листа на најубави европски градови како препорака за патување во текот на 2022 година, а една од топ дестинации беше град во Босна и Херцеговина.

Бихаќ ги исполни строгите критериуми на списанието Time Out, кое вели дека 16 градови биле внимателно избрани поради нивната „одлична храна, култура, ноќен живот и дух на заедницата – работи што отсекогаш ги правеле европските градови одлични места за посета“, пишува Дејли Меил.

Овој град на тој начин се најде рамо до рамо со некои од најпопуларните туристички дестинации, како што се шпанска Валенсија, чешки Брно, италијански Милано, холандски Ротердам и англиски Ливерпул.

„Скриено во северозападниот дел на Босна и Херцеговина, сè на Бихаќ се врти околу магијата на реката Уна. Еколошките локации како што се островите Јапод и Еко-селото Натура Арт нудат подеднакво авантура и закрепнување, а велосипедската патека од центарот на градот до остатоците од тврдината Соколац е отворена за енергични велосипедисти кои бараат поглед на пејзажот, според Британските медиуми. , нагласувајќи го еколошкиот аспект на дестинацијата, а реката Уна како најубава во Босна и Херцеговина.

Совршен ден во овој град и неговата околина, велат, би изгледал вака:

„Разбудете се меѓу островите и скулптурите на Јаподиските острови пред да ги истражите водопадите на Националниот парк Уна и завршете со храна и пијалок во прекрасниот ресторан Костелски бук лоциран покрај реката.

Тајм аут советува посета за Денот на независноста на БиХ, 1 март, поради поволните временски услови.

Си-Ен-Ен претходно го рангираше Мостар меѓу првите 15 туристички дестинации во Европа следната година.

Поврзани вести

Поради необичната игра што ја смислија, куче и мачка се хит на Интернет

Мачето Лео и кучето Кампер се неразделни пријатели. Дуото постигна голема слава и на социјалните мрежи, а причината за тоа е интересна игра, во која уживаат и двајцата. Имено,...

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а кои не развиле симптоми на болест односно се асимптоматски случаи на КОВИД-19 им се одредува домашна...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари. Оваа одлука е донесена врз основа на...

Почина Ратка Бакалиноска – првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во НОБ

По кусо боледување, вчера на 95-годишна возраст почина Ратка Бакалиноска, првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во Народноослободителната борба (НОБ), и одликувана со повеќе ордени и признанија на...

Најважното

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари.

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119...

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште неколку активности,...