Д-р Кунгуловски: Непрележаните и невакцинираните – најголем ризик за сериозен тек на корона и смрт

Доктор Горан Кунгуловски, на својот фејсбук профил, анализира што укажуваат последните ковид-бројки за прележаните, вакцинираните и непрележаните што не се вакцинирани.

Тој смета дека оние што ја прележале болеста имаат мала шанса да се заразат.

-Ефективноста На Прележаноста Кон Нова Инфекција (Ре-Инфекција) Е Некаде Меѓу 80-95% Зависно Од Старосната Граница. Позитивниот Аспект Е Што Оваа Ефективност Не Се Намалува Дијаметрално Дури И После Повеќе Од 6 Месеци; Има Студии Каде Што После 9-10 Месеци Останува Таква. Прележаните Со Барем Една Доза На МРНК Вакцина Имаат 2-3 Пати Подобри Исходи Од Невакцинираните Прележани. Покрај Тоа Нивниот Имун Одговор Созрева (Барем 4-12 Месеци) И Може Да Неутрализира И Идни Соеви На Вирусот Коишто Моментално Не Постојат, Вели Д-Р Кунгуловски.

За непрележаните и невакцинираните докторот го вели следново:

-Имаат Најголем Ризик За Сериозен Тек На Болеста И Смрт И Треба Да Се Вакцинираат. Посебно Тие Во Повисоките Старосни Групи. Тие Се Луѓето Коишто Ги Полнат И Ќе Продолжат Да Ги Полнат Болниците, Се Додека Не Стекнат Некаков Имун Одговор.. Полните Болници Имаат Два Главни Ефекти: Помалку Соодветна Нега На Болните Од КОВИД И Намалена Медицинска Нега На Болните Со Други Хронични Болести.

Целиот негов стручен став на тема корона вирус во продолжение:

Поврзани вести

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни почивалишта. Поворката тргна од Скопскиот аеродром каде...

Зошто облеката не треба да се суши на радијатор?

Секој од разни причини понекогаш се наоѓал во ситуација да има потреба да има повеќе алишта отколку што собира машината за сушење, па се користеле радијатори во зимските месеци.

ФОТО: Вјоса Османи и Линдита Никола меѓу присутните на скопскиот аеродром

На церемонијата за преземање на останките на жртвите од несреќата во Бугарија, на Меѓународниот аеродром во Скопје присуствуваат и високи функционери од Косово и Албанија. Се работи за претседателката...

ВИДЕО: Граѓаните им оддаваат почит на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

На плоштадот „Скендербег“ во Скопје се собраа голем број граѓани. Тие им оддаваат почит на 45-те жртви во трагичната несреќа во Бугарија.

Најважното

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...

ВИДЕО: „Изгубив 5 членови од семејството – ќе ја бараме правдата“

Дамир Османов од Сингелиќ , кој во страшната несреќа на автопатот „Струма“ изгуби 5 лица од семејството, денеска на аеродромот во Скопје...