Поврзи се

4NEWS.mk

Дали е можна диета без јо-јо ефекти?

Кога е слабеењето во прашање, на сите целта им е да ослабнат што повеќе килограми и тоа во што пократок временски период, ако е тоа можно.

-Текстот продолжува по рекламата-

Но, имајте предвид дека сè што е над 1-2 килограми помалку во текот на еден месец веќе не е здраво и може да ви предизвика многу проблеми и нарушувања.

Затоа, за да се осигурате дека правилно го правите тоа, почнете од промена на прехранбените навики.

Пијте многу течности, најдобро вода и незасладени чаеви. Наутро внесете здрави јаглехидрати. Ручекот комбинирајте го избалансирано, со јаглехидрати, белковини и масти.

Не заборавајте попладне барем да пешачите, за да го забрзате метаболизмот. Вечерата обидете се да ја изедете најдоцна до 19 часот, а најдобро е да комбинирате белковини со зеленчук.

Интегралните печива подолго држат ситост од белите. Месото јадете го 2-3 пати неделно, во мали порции. Јадете полека и убаво џвакајте ја храната.

Избегнувајте алкохолни пијалаци, бидејќи се преполни со скриени шеќери и калории.

Не морате да броите калории и да се мерите секој ден. Најважно е да сте сигурни дека планот на исхраната ви е избалансиран. Ако има потреба, водете и дневник на оброците. На тој начин ќе си обезбедите здрави навики со кои сигурно ќе ја добиете посакуваната линија.

Извор: Сител телевизија

Реклама
Македонија

Ни 30% од државата нема канализација – треба ли да се стремиме кон Eвропа без канализација?

Македонија

Внимателно со „Малиот шенген“ – СКСЗМ: Не треба да и се наштети на економијата на земјава

Македонија

Што се случи во петокот во Охис? Објаснува Макрадули во #10минути на ТВ21

4NEWS.mk

Косово: ЦИК ќе ја чека одлуката на Врховен суд за гласовите од Србија

Македонија

Зошто граѓаните се жалеа, а истражувањето покажа дека нема штетни материи во воздухот? Одговара Макрадули во „10 минути“

4NEWS.mk

МААЕ откри збогатен ураниум на непријавена локација во Иран

Македонија

Што друго опасно има освен Линдан во Охис? Одговара Макрадули во „10 минути“ на ТВ21

4NEWS.mk

Макрон го пречека Пендаровски

4NEWS.mk

Полска ја прослави годишнината од независноста палејќи знаме на ЕУ

Македонија

Макрадули: Разочаран сум бидејќи пропадна тендерот за филтри на РЕК Битола

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com