Поврзи се

Свет

Демократската сенаторка Елизабет Ворен се кандидираше за претседателка на САД

Елизабет Ворен, Демократската сенаторка официјално се кандидираше за претседателка на САД во градот на работничката класа, Лоренс, во државата Масачусетс.

Својата кампања за 2020 година ја заснова на популистичкиот повик на борба против економската нееднаквост и изградба на Америка „која е добра за сите“,

„Најавувајќи ја кампањата, Ворен одлучно повика на промени и го осуди „теснецот“ во кој се наоѓа средната класа, во ситуација во која, според неа, „богатите не мора да преземаат одговорност а сите други добиваат премалку шанси за успех“, пренесе Гласот на Америка.

Извор: ТВ21

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com