Поврзи се

Македонија

ДИК го усвои протокол за гласање, ако не носите маска и ракавици нема да може да гласате

Published

on

Државната изборна комисија го усвои протоколот за престојните избори предложен од Комисијата за заразни болести. Сите гласачи задолжително треба:

-Текстот продолжува по рекламата-
  • Да носат хируршка маска и ракавици
  • Да одржуваат дистанца од 1.5 до 2 метри
  • Да ги мијат и дезинфицираат рацете пред и по гласањето

Секој гласач пред влегување е должен да направи дезинфекција на рацете, а со себе треба да носи маска и ракавици. Дотолку лицето не ги исполнува овие услови тој нема да биде пуштен да го оствари правото на глас.

„На гласачот нема да му биде дозволено да влезе во гласачкото место ако предходно не ги дезинфицира рацете и не носи маска“. гласање доколку не носи маска“, вели Елизабета Постоловска – член на ДИК.

Маската смее да се извади само во моментот кога избирачкиот одбор треба да направи идентификација на гласачот.

„Гласачот е должен при покажувањето на лична карта, накратко да ја извади маската со цел идентификација, а откако ќе се утврди идентификацијата, гласачот може да гласа. Овие се задолжителни чекори“, додава Постоловска – член на ДИК.

Гласачот е должен откако ќе гласа, гласачкото ливче да го пушти во кутијата, а потоа при излез повторно да направи дезинфекција на рацете.

.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија