Поврзи се

Македонија

Димитров: На вистината и на проблемите мора да им погледнеме во очи за да ги надминеме предизвиците

Published

on

Само преку искрен пристап кон отворените прашања и преку отворена комуникација со сите чинители во спроведување на ИПА може да ги придвижиме работите. На вистината и на проблемите  мора да им погледнеме во очи за да ги надминеме предизвиците, изјави денеска вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров на заседанието на Заедничкиот мониторинг комитет, највисоко тело во рамките на користењето на ИПА фондовите.

-Текстот продолжува по рекламата-

На состанокот на Заедничкиот мониторинг комитет, со кое копретседаваше Димитров, учествуваат претставници на Генералниот директорат за соседство и преговори за проширување на Европската комисија, ИПА структурата, донатори и граѓански организации.

Како што соопшти Секретаријатот за европски прашања, на состанокот биле усвоени заеднички заклучоци кои ќе придонесат кон унапредување на утврдените слабости на системот.

– Секретаријатот за европски прашања редовно ќе го следи исполнувањето на овие заклучоци и препораки со строго утврдени рокови. Покрај генералното спроведување на ИПА, административните капацитети, големите инфраструктурни проекти, на состанокот се дискутираше и за проектите како што се градење на колекторскиот систем во Скопје, градење на железницата кон Бугарија, експресниот пат Градско Дреново, проектот за поддршка на туризмот, се наведува во соопштението.

На средбата посебен акцент бил ставен на административниот капацитет на ИПА структурата која што го носи товарот на спроведување од аспект на пополнување на испразнентите места, ефективното спроведување на тендерските постапки, како и одржливоста на проектите.

– Целта на овој форум е да се направи преглед на спроведувањето на ИПА меѓу два состаноци на комитетот, кои се одржуваат еднаш годишно. Ова е петти  по ред, а прв он-лајн состанок на комитетот поради ситуацијата со пандемијата предизвикана од ковид-19. Со состанокот копретседаваа вицепремиерот Никола Димитров и претставникот на Европската комисија, Дејвид Кален, се додава во соопштението на СЕП.

.

Извор: ТВ21

Совет за етика во медиуми

Македонија

Ковачев: Бугарија не е фашистичка држава, ниту владеел некој фашист, ниту пак царот Борис е фашист

4NEWS.mk

Ќе доцнат ли платите во ноември?

Македонија

Поштата пропадна, кој ќе сноси одговорност? – Директорот молчи, Владата лош менаџер

4NEWS.mk

Николовски ја „спакува“ Димова: Ако не си поднесе оставка Владата ќе ја разреши

Македонија

Дилема меѓу ДУИ и СДСМ за „државни патишта“? – ТВ21 дознава дека ЕУ ќе додели 1 милијарда евра за инфраструктура

Македонија

Зошто е проблем ако едниот носи маска, а другиот не?, објаснува Караџоски

Македонија

Таравари: Да се формира широка коалиција поради Ковид-19, а потоа со локалните одиме и на парламентарни избори

Македонија

Филипче: Мини жаришта во моментов се Скопје, Штип и Струмица, овие мерки кои ги предлагаме ќе дадат резултат ако се почитуваат

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

Македонија

Со 1,3 милиони евра си купувал плацеви на Водно – ОЈО: Донациите за партијата, завршиле кај Груевски

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com