Поврзи се

Македонија

ДУИ ќе има 5 заменик – министри од вкупно 16 – управите ќе чекаат до другата недела

Published

on

Утре или најдоцна во вторник ќе се знаат имињата на заменик –министрите и државните секретари, изјави првиот вицепремиер Артан Груби. Тој ги нарече шпекулации објавените имиња низ неколку портали потврдувајќи го името на само петмина заменик – министри.

-Текстот продолжува по рекламата-

Што се однесува до државните секретари, Груби објави само две: Државен секретар  во Министерството за политички систем и Државен секретар во Министерството за култура, а за другите три позиции рече дека ќе бидат назначени другата недела.

Иако Груби не ги откри имињата на тие кои ќе седнат во заменик- министерското столче, се зборува дека во Здравство ќе биде Илир Хасани, во Правда Агим Нухиу, во Транспорт и врски Беким Реџепи и во Одбрана Башким Хасани, во МВР Назим Буши. Тоа што е официјално е дека ДПА ја има назначено Фатмире Исаку за заменик министер во МНР. Ниту од СДСМ не откриваат имиња туку велат дека се уште се одвиваат партиските консултации за назначување заменик -министри.

Loading...

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Настава од училница за социјално ранливите, за дневниот престој одлука во понеделник

4NEWS.mk

Османи: Добрососедството ми е приоритет, но меморандумот излегува од договореното

4NEWS.mk

Битиќи контра Груби – Не треба да се финансира вработување по етнички клуч во приватните фирми

Македонија

Вокациите различни од обврските – Кои се предлозите на ДУИ и СДСМ за заменици министри?!

4NEWS.mk

Прва МФЛ: „Лавовите“ го совладаа шампионот Вардар

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

4NEWS.mk

Втора МФЛ: Победи на Тиквеш и Скопје

Македонија

Сите училишта немаат компјутер и интернет – МОН со насоки какви компјутери да се користат за онлајн настава

4NEWS.mk

Тема на денот со доктор Пановски: На што се должи поголемиот број заразени и починати од Ковид-19?

Македонија

Русино за затвора и за Гостивар, изјавата на Нуредини неприфатлива за демонстрантите

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com