Два автобуси се судрија, па се запалија – четири лица загинаа, три тешко повредени во Бугарија

Четири лица загинаа, а три се повредени во тешка сообраќајна несреќа кај сливенското село Гавраилово во Бугарија.

Два автобуса директно се судриле околу 17 часот и 20 минути, според полицијата, тој што сообраќал во правец на Софија изгубил контрола и влегол на коловозната лента што доаѓал, удрил во другиот автобус, се запалил, а потоа се запалил второто возило.

Четворица починале на лице место. Според bTV, станува збор за работници од блискиот каменолом. Има едно лице опасно по живот на интензивна нега во многу тешка состојба. Уште две лица од тешката несреќа се примени во болница со повеќекратни скршеници.

Поради тешката сообраќајка во моментов е затворена и клучката за Сливенското село Гавраилово на патот Подбалкански.

Поврзани вести

Најважното