Поврзи се

Македонија

Една деценија административец, но со иста плата – Муадини: Ниту новиот закон не „ветува“ унапредување

Published

on

Осама Муадини работи во јавна администрација од 2008. Иако работи повеќе од една деценија и има висока стручна спрема, Осама од почетокот до денеска е со назив “помлад соработник“.

„Голем број административци не се унапредени, причина е една одлука на Владата од 2008 да нема унапредување на административците поради економски мерки“, вели Осама Муадини, Државен службеник.

-Текстот продолжува по рекламата-

Но овие пречки за унапредување актуелниот владин состав се обидува да ги реши пред да се оди на избори, со усвојување на законот за административни службеници. Овој закон предвидува доколку еден референт додека бил вработен завршил факултет, да се унапреди  во помлад соработник, со што добива повисока плата. Но Осама е скептик дека и овој закон ќе ги реши неговите проблеми.

„Законот не ги исплнува барањата и потребите на административците, посебно делот каде ќе имаат придобивки само дел од административците, односно административците кои работеле со средно училиште и во меѓувреме завршиле факултет. Овде се става акцент кај државните службеници кои се нарекуваат нови соработници“, додава Муадини.

Loading...

Итно решение не очекува ниту претседателот на Синдикатот на административците, Пеце Груевски. Тој во една изјава за ТВ21рече дека барање за унапредување на административците може да има 3 месеци по усвојување на законот, но надлежните институции имаат рок унапредувањето но и компензацијата за завршеното образование да го реализираат во рок од 4 недели.

Административците побарале и надомест за патни трошоци, меѓутоа ова како што објасни претседателот на Синдикатот  не може да се реализира и не е предвидено ниту со колективниот договор, бидејќи како што рече, административците кога аплицирале за работа, знаеле каде ќе работат и затоа нема основа да им се компензираат патните трошоци. Од друга страна, ние побаравме информација од Министерството за информатичко општество и администрација за да дознаеме колку ќе придобијат административците од спроведувањето на новиот закон, но од таму се уште нема одговор. Не се знае и колку средства се предвидени со буџетот за 2020 за спроведување на овој закон, поради што не можеме да имаме проценка за економскиот ефект од овој закон. До тогаш, партите на власт, ДУИ и СДСМ продолжуваат да го оценуваат  законот како “исправање на неправдата кон административците“.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

Во Брисел средба Димитров и Вархеј – разговарале за идните чекори до почетокот на преговори со ЕУ

4NEWS.mk

Грантови за уште 31 фирма преку Фондот за иновации

Македонија

Кротката убавица Бојана, покажа дека е лавица и го победи карциномот

4NEWS.mk

Заев со писмо до Вартоломеј: Православниот народ во нашата земја заслужува црковна независност и автокефална МПЦ-ОА

Македонија

Заев: Замениците министри посветено ќе работат – ВМРО-ДПМНЕ најави дека нема да гласа за изборот на замениците

4NEWS.mk

Собраниска расправа за избор на замениците-министри во Владата

Македонија

Заев со писмо до Вартоломеј: Православниот народ во нашата земја заслужува црковна независност и автокефална МПЦ-ОА

4NEWS.mk

Театрите, кината, операта и балетот ќе работат според Протоколот за организирање настани

Македонија

Усвоени измените на Законот за образование – во вонредни услови стартот на учебната година го утврдува Владата

4NEWS.mk

Утврдени мерките за откупот на грозјето

4NEWS.mk

ЕКСКЛУЗИВНО: Бугарскиот меморандум во целост објавен

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

4NEWS.mk

СДСМ: Нема да коментираме ставови од земја каде има политичка дестабилизација

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

4NEWS.mk

Ѓоргиев за Сител: Архивите откриваат дека Гоце бил и Бугарин и Македонец

Македонија

Се огласија од иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е само лош глумец

Македонија

ВИДЕО: Полиција околу зградата во која живее Гордана Јанкулоска, се проверува секое возило

Македонија

Груби: ТАВ Македонија нема да гради аеродром во Штип, средствата ќе се пренасочат за подобрување на животната средина

Македонија

По барањето на Бугарија – Џафери: Идентитетот на граѓаните е потврден

Македонија

Касами: Приватните компании треба да спроведат двојазичност, бидејќи дел од дипломираните Албанци не говорат добро македонски

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com