Поврзи се

Македонија

ЕУ интеграцијата можност за трансформирање на земјата во модерна држава

Published

on

9 Мај се одбележува како Ден на Европа, во знак на сеќавање на говорот на францускиот министер за надворешни работи, Роберт Шуман, кој во 1950 година ја изнесе денес прифатената и распространета визија за европското единство.

Ваквиот предлог, познат и како Шумановата декларација, се смета за почеток на тоа што денеска е познато како Европска Унија. По непрестаните судири помеѓу главните европски држави, европскиот проект овозможи 70 години мир и економски просперитет, што е причина повеќе да ги промовираме но и конкретно ги зачуваме и унапредиме вредностите на обединета Европа.

-Текстот продолжува по рекламата-

Хрватска како најмлада членка на Европската Унија покажа сериозна подготвеност и намера да го одржи европскиот пат и да ги спроведе европските идеи, а во своето актуелно 6-месечно претседавање со ЕУ проширувањето кон земјите од Западен Балкан успеа да го задржи како приоритет и покрај предизвиците со коронавирусот.

Хрватски Форум не смета дека европското интегрирање претставува само формално исполнување на услови и поглавја, туку дека истото претставува јасна можност за уредување на земјата и вградување на европските вредности и трансформирање на истата во успешна и модерна држава која ќе понуди најдобри услови за идните генерации.

Искрено се надеваме дека хрватското претседавање ќе претставува исчекор за Македонија која во најскоро време ќе може уште подиректно да допринесува и да ги создава европски содржини и вредности.

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Генералниот секретар на СДСМ, Николовски и сопругата негативни на корона тестот

Македонија

Лукаревска: Строго демантирам дека тестот за корона сум го направиле пред вчерашната посета во Куманово

4NEWS.mk

Секојдневен риболов на Мавровското Езеро до крајот на октомври, на Радика само за викенди и празници

Македонија

Нов пик на заразени, најмногу починати во еден ден, Македонија на врвот во регионот во последната недела

4NEWS.mk

Ин мемориам: Почина Бранко Костадиновски

Македонија

Гургуница може да стане туристичко место! – граѓаните разочарани, самоиницијативно ја почнаа изградбата на патот

4NEWS.mk

Здружението на медицински лица „За нас“ упати апел до граѓаните да се придржуваат до мерките

Македонија

СДСМ и ДУИ „за“ избори на 5 јули – ВМРО-ДПМНЕ го нарекува „лудост“

4NEWS.mk

Итно е потребна крв од групата А негатив за момче

Македонија

Ганиу: Вчера имав контакт со лице кое било позитивно, денеска се тестирав на коронавирус, резултати утре – сега сум во самоизолација

Македонија

Сами платија по 60 евра за ПЦР тест, повратниците од странство ако имаат негативен тест, ќе одат во самоизолација

4NEWS.mk

Предупредување од докторите: По Ковид-19 доаѓа полошо нешто

Македонија

ВИДЕО: Моментот кога авионите кои го прелетуваа Скопје беа пресретнати од руски “Сухои” над Црното море

4NEWS.mk

Зибери: На погребот на покојник со КОВИД-19, имало 200 луѓе – семејството не сака да се тестира

4NEWS.mk

Надвор од сончевиот систем е откриена планета слична на нашата

4NEWS.mk

Тројца починати и 38 новозаболени од коронавирус во земјава

Македонија

Вонредната состојба ќе се продолжи? Спасовски не ја промени уредбата, ВМРО-ДПМНЕ се заканува со бојкот на изборите

Македонија

Филипче: Или ќе продолжиме да го враќаме животот во нормала, или ќе се враќаме назад кон рестриктивните мерки

4NEWS.mk

Пешак почина по удар од автомобил во Скопје

4NEWS.mk

Почина здравствен работник од КОВИД-19 во Македонија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија

4NEWS.mk

Хаварија во ОХИС, неподнослива миризба се шири во околината

Македонија

Сам и со церебрална парализа, во темница, студена соба, со долг од над 200 илјади денари

Реклама