Еве со каков накит ќе биде погребана кралицата Елизабета Втора

Според експертите, неодамна починатата британска кралица Елизабета Втора ќе биде погребана носејќи само две сентиментални парчиња накит – златен венчален прстен и пар бисерни обетки.

На 2 јуни 1953 година се одржа крунисувањето на кралицата Елизабета Втора, каде таа носеше круна полна со скапоцени камења, додека држеше жезол со најголемиот бел дијамант на светот. Иако би се претпоставувало дека со тоа ќе биде погребана, се чини дека тоа нема да биде така, пренесува тпортал.

Според кралскиот експерт, кралицата Елизабета Втора треба да биде погребана само со две парчиња накит. Лиза Левинсон, шеф на комуникациите во Советот за природни дијаманти, изјави за Metro.co.uk дека е „малку веројатно“ скромната кралица да биде погребана со сите тие дијаманти. Таа тврди дека само нејзиниот едноставен венчален прстен од велшки златен и пар бисерни обетки ќе одат во ковчегот со кралицата.

Вереничкиот прстен на кој се извадени дијаманти од дијадемата во сопственост на Алиса од Батенберг, мајката на принцот Филип, најверојатно ќе го наследи единствената ќерка на кралицата, принцезата Ана.

Инаку, венчалниот прстен кралицата го добила од родителите, кои сепак истиот прстен го добиле за нивната венчавка во 1923 година. Тогаш започнала кралската традиција на венчални прстени да се изработуваат од велшко злато, а нејзината била направена од злато извлечено од рудникот за злато Clogau St. Дејвид.

Приватната колекција на накит на кралицата содржи околу 300 скапи парчиња, вклучувајќи 98 брошеви, 34 пара обетки и 15 прстени. Го носеше само во специјални прилики, а потоа ќе го извадат од галеријата на кралицата во Бакингемската палата, каде што беа складирани.

Поврзани вести

spot_img

Најважното