Европската централна банка планира нов дизајн на банкнотите на еврото

Европската централна банка (ЕЦБ) планира нов дизајн на банкнотите на еврото, а конечната одлука се очекува да биде донесена во 2024 година, објави Асошиејтед прес.

Еврото беше воведено како достапна валута во 2002 година со дизајн опишан од ЕЦБ како „епохи и стилови“ – мостови, сводови и згради од различни времиња, но тие не се специфичен и добро познат споменик. Досега, дизајнот на банкнотите претрпе минимални промени.

„За 20 години, време е да го преиспитаме изгледот на нашите банкноти и да ги направиме поразбирливи за Европејците од сите возрасти и потекло“, рече претседателката на ЕЦБ, Кристин Лагард. Според неа, банкнотите на еврото се „јасен симбол дека сите сме заедно во Европа, особено во време на криза“.

ЕЦБ најави дека ќе формира специјални групи кои ќе собираат мислења од луѓето во Европа за можните теми за идните банкноти. Мислењата ќе ги обработува група експерти, вклучително и претставници на сите земји-членки на еврозоната. Тие ќе ги сумираат и ќе испратат скратена листа на предлози до Управниот совет на ЕЦБ.

Банката вели дека ќе побара јавно мислење, а потоа ќе одржи конкурс за дизајн на новите банкноти и повторно ќе се консултира со луѓето. Конечната одлука ќе ја донесе Управниот одбор кој ќе одлучи кога ќе бидат пуштени во оптек новите банкноти.

Поврзани вести

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а кои не развиле симптоми на болест односно се асимптоматски случаи на КОВИД-19 им се одредува домашна...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари. Оваа одлука е донесена врз основа на...

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119 тестови, а регистрирани се 2.019 нови случаи на КОВИД-19:

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на службата, Борислав Сарафов. Тој одговорноста за несреќата...

Најважното

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари.

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119...

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште неколку активности,...