Свет
25,500,994
Вкупно активни случаи
Updated on 19/01/2021 14:16 14:16
Македонија
12,500
Вкупно активни случаи
Updated on 19/01/2021 14:16 14:16
Македонија
2,715
Вкупно починати
Updated on 19/01/2021 14:16 14:16
Македонија
73,777
Вкупно оздравени
Updated on 19/01/2021 14:16 14:16

Фајзер поднесе барање за авторизација на вакцината во ЕУ

Фармацевтската компанија Фајзер/БиоНТех соопшти дека денес поднела барање до Европската агенција за лекови (ЕМА) за авторизација на нејзината вакцина до крајот на оваа година, јави дописничката на МИА од Брисел.

Европската агенција за лекови порача дека во наредниот период ќе го разгледува ова барање и дека ако заклучи дека бенефитите од вакцината ги надминуваат ризиците, таа ќе даде одобрување за условна комерцијализација , со што би можело до крајот на оваа година вакцината на Фајзер да биде пуштена во промет.

loading...

Фајзер/БиоНТех и Модерна се првите компании кои најавија дека развиле вакцина против Ковид-19, вакцината на Фајзер има ефикасност од 95 отсто, соопшти фирмата.

Модерна исто така поднела барање во ЕУ, а истовремено и во САД.

АстраЗенека е третата фирма што разви вакцина со висок степен на ефикасност. Агенцијата за лекови на ЕУ порача дека е во процес на постојана анализа на вакцините. Само со зелено светло од ЕМА може да вакцините да се комерцијализираат на европскиот пазар. 

НАШ ПРЕДЛОГ

Сончево, но студено време- метеорлозите со прогноза какво време не очекува до крајот на неделата

Сончево и студено време ќе преовладува денеска во земјава. Во северните делови ќе има мала со умерена облачност. Ќе дува слаб до...

ВИДЕО: Силен земјотрес од 6.4 степени по Рихтер ги погоди Аргентина и Чиле- неколку градови останаа без струја

Земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала ноќеска ја потресе северозападна Аргентина, на границата со Чиле, пренесоа светските агенции, наведувајќи...

Бог се јави! – денес е Богојавление, Водици

Во библиска Палестина, на денот 19 јануари, на денот Богојавление (кога Бог се јави), Божјиот Син влегол во Јордановите води.
Skopje
few clouds
2 ° C
2 °
2 °
51 %
1.2kmh
20 %
Tue
2 °
Wed
4 °
Thu
5 °
Fri
6 °
Sat
9 °