ФОТО: Хаос и во албанскиот парламент, усвоен буџетот среде запален оган

Денешната пленарна седница на албанскиот парламент помина со сериозни судири, објави Еуроњуз Албанија.

Пратениците од опозициската Демократска партија на Албанија запалија повеќе факели во зградата на парламентот. Падот на еден од нив на столот на пратеник од опозицијата доведе до пожар. Предлог-буџетот за 2024 година беше изгласан без расправа среде пламените јазици.

Замениците и министрите, а по нив и новинарите веднаш по избувнувањето на пожарот ја напуштија зградата. Гардата го спречи нејзиното понатамошно ширење.

На средбата присуствуваше и албанскиот премиер Еди Рама, кој не зеде збор, туку учествуваше во гласањето за предлог-буџетот.

Владејачкото мнозинство го изгласа буџетот за 5 минути, со што беше одбележана најкратката собраниска седница во историјата на албанскиот парламентаризам, забележуваат медиумите.

Рама реагираше со објава на социјалната мрежа Х (до неодамна „Твитер“).

Според него, опозицијата во политиката внесе уличен речник и однесување. Според него, демократските пратеници се „фатени“ од поранешниот претседател и премиер на Албанија, Сали Бериша, кој ја предводи фракцијата „Воспоставување“ во ДП и додека не ги „пушти“, ќе продолжат да уништуваат, пишуваа медиумите.

Пратениците на Демократската партија на Албанија „Вокабуларот и однесувањето на улицата го внесоа во политиката, а политиката ја фрлија на крстопат меѓу четири правци, сеејќи скандали, хаос, насилство и жнеат загуби, загуби, загуби. Сега го допреа дното , каде што државата на оној кој го бара правдата ( Сали Бериша е обвинета за корупција – забелешка уред.) кој нема да ги пушти додека не потрошат (сè) и не излезат на парчиња на водата како остатоци од потонат брод“. , напиша Рама во „Икс“.

Демократот Газменд Барди му одговори на албанскиот премиер, обвинувајќи го дека довел „претставници на организиран криминал, трговци, убијци и крадци“ во албанскиот парламент, со што Албанија стана единствената земја во Европа која требаше да одобри закон за декриминализација на политиката“, забележува Еуроњуз Албанија.

Барди го обвини Рама дека денеска донел 65 чувари во парламентот и го спореди со „кукавица фатен на дело корупциски афери од повеќе милиони евра кои правдата секојдневно ги истражува и осудува“.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното