AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

ФОТО: Оваа убавица е ќерка на славна актерска двојка

Родена во Њујорк, внука на Бранка Петриќ и покојниот Беким Фехмиу – две актерски легенди на поранешна Југославија и Србија, гради светска кариера.

Сепак, Ника дипломираше на Факултетот за меѓународни односи и човекови права, со своите корени во филмската индустрија. Ќерката на Улис Фехмиу и Снежана Богдановиќ пишува сценарија и режира кратки филмови во Њујорк, а работи и како моден фотограф.

Иако локалната јавност ретко ја гледа, Ника му правеше друштво на својот татко на црвениот тепих на филмскиот фестивал во Сараево, и со својата убавина, која ја наследи од нејзината мајка, ги маѓепса присутните.