Поврзи се

Македонија

Гургуница може да стане туристичко место! – граѓаните разочарани, самоиницијативно ја почнаа изградбата на патот

Published

on

37 километри југоисточно од Тетово, се наоѓа селото Гургуница. Доколку се качите на врвот на Сува планина, од таму може да се види полошкото поле, а од горе се гледа и езерото Козјак, или познат како езерото Матка. Ова езеро се наоѓа само 6 километри од селото. Жителите на село Гургуница, прават напори да го претворат нивното село во туристичко место. Самоиницијативно сакат да го санираат патот, со цел да привлекуваат повеќе туристи.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Ние го отвораме бидејќи има потреба и Тетово но и Скопје, бидејќи е туристичко место и нема потреба од многу финансии. Патот е долг 7 км, но имаме потреба од помош. Не можеме да чекаме општината да дојде на секои четири години и пак да не биде. Само велат дека ќе биде и нема ништо од нив. Ние како Здружение на селото од Германија, некој 10, некој 100 евра, ќе собираме пари“, истакна Самет Касами.

На брегот на вештачкото езеро сретнавме и туристи, тие велат дека да беше добар патот, ова место би било познато туристичко место.

„Јас сум од Брвеница, дојдовме овде да шетаме, но тешко е бидејќи нема пат. Како и секоја туристичка дестинација и тука е потребна мала инвестиција. Општината треба да го презема ова и да го санира патот. Мислам дека не е потребна голема инвестиција. Никој не бара автопат, само да може да се помине, јас ја поздравувам оваа иницијатива на селаните и општината треба да го поддржи ова“, вели турист.

Го прашавме и Градоначалникот на општина Брвеница, Енвер Пајазити, дали имаат конкретен проект. Тој вели дека слушнал за иницијативата, но според него приоритет во ова село има водоводот и проширувањето на патот, но ништо од тоа досега не е направено.

„За развој на планинскиот туризам, единственото место е Езерото Матка, или Козјак, но ние сите се водиме од приоритетите, бидејќи имаше други приоритети, а тоа беше училиштето кое го завршивме и потоа јас имав средба со жителите и јас им кажав да одредат приоритет, патот или вода за пиење, и се договоривме за водата за пиење, бидејќи тоа не им е регулирано и јас преземав иницијатива заедно со селаните, но по сето тоа и тоа не успеа бидејќи не можат да се договорат меѓусебно“, додава Ејуп Пајазити.

Ветувањата за отворањето на овој пат беа дел од скоро секоја изборна кампања на ДУИ. Си заминавме од ова место со надеж дека еден ден ќе стане туристичка атракција, како што сакаат жителите. Тие се плашат дека еден ден ова село ќе остане без жители.

.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Димитров: Односите со соседите се уредени – македонскиот јазик во ЕУ последен пат е спомнат во 2005

4NEWS.mk

Во Солун принудно слетал авион по пожар во пилотската кабина

Македонија

Богојески од Аеродром: Гласот за 10-ка е за искористување на нашата последна шанса за достоен живот

4NEWS.mk

Цените на нафтата паднаа под 43 долари, расте загриженоста поради ширењето на заразата

4NEWS.mk

СЗО: Првите резултати за лек против Ковид-19 за две недели

Македонија

Ветувања за застапеност во приватниот сектор – Висар Адеми: Најнепромислени изјави што сум ги слушнал досега

4NEWS.mk

Од новите 165 случаи на КОВИД-19, 71 заразен во Скопје

Македонија

Ахмети: Гоце Делчев со кече на глава држел говор пред Албанците и ги обединувал Македонците заедно да работат за оваа држава

4NEWS.mk

САД забележаа нов дневен рекорд на новозаболени, државите донесуваат строги мерки и казнуваат за неносење маски

Македонија

Заев на средба со лозари во Неготино

Македонија

Заев: Му понудив заедничка Влада на Мицкоски

Македонија

Заразен оџа, затворени 8 џамии во градот – болницата во Кичево тешко се справува со ковид-19

4NEWS.mk

На Јутјуб објавена нова „бомба“ за Зоран Заев

4NEWS.mk

Ахмети: Го сакаме нашиот дел за кој сме пролеале крв

4NEWS.mk

Чулев: Имаме информации дека криминални структури ќе вршат притисок и поткуп на гласачи

Македонија

Шеќеринска: Гласав за Талат Џафери да биде претседател на Собрание по цена да го изгубиме животот

Македонија

ДИК го усвои протокол за гласање, ако не носите маска и ракавици нема да може да гласате

Македонија

Се појави нова бомба во која наводно се слуша гласот на Мицкоски: Се борам ова СЈО да не помине…

4NEWS.mk

Вратени Македонци кои се обиделе да влезат во Грција преку Бугарија

Македонија

ВИДЕО: Обилни врнежи во Битола, градот изгледа како Венеција

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија