Поврзи се

Македонија

И по средбата во Владата, нема напредок за надминување на проблемот во Синичане

Published

on

По три часа разговори на градоначалникот на Боговиње Аљбон Џемаили со премиерот Оливер Спасовски и неколку министри договор нема. Министерот за земјоделство Трајан Димковски кој беше еден од присутните рече дека на оваа средба единствено се согласиле дека се работи за проблем кој тешко се надминува и дека утре во 12 часот треба да ги продолжат разговорите во Боговиње.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Очигледно проблемот не е лесно решлив иако се искажа добра надеж од сите страни дека секако проблемот го гледавме долгорочно да се реши, најдовме можности и целосна поддршка од институциите за долгорочно решавање.“, рече Димковски.

Од протестите право во Влада. Градоначалникот на Боговиње Аљбон Џемаили изјави дека утре разговорите треба да ги водат, како што рече, со поладни глави, за да се реши проблемот со водата за пиење. Тој на оваа средба не пропуштил да го праша министерот Агим Нухиу, зошто испратил полиција.

„Не треба да му се дава етнички карактер на ова прашање. Директно го прашав министерот зошто полицијата се уште е таму, но писмен одговор се уште немам добиено. Тој ми објасни дека во неколку места е побарано присуство на полицијата заради заштита на безбедноста на граѓаните.“, рече Џемаили.

Вчера министерот Нухиу во изјава за ТВ21 го обвини градоначалникот Џемаили дека манипулира со жителите на Синичане и со тоа се обидува да ја прикрие својата неспособност.

-Градоначалникот отишол и изјавил во полиција дека ќе ги повика жителите на Синичане да се откажат од преземање на овие дејствија сѐ додека не се комплетира документацијата. А од друга страна, пак, самиот отишол во тетовската полиција и изјавил дека безбедносната состојба може да ескалира-рече Нухиу.

Протестите почнаа пред два дена откако жителите на селата Урвич и Синичане се судрија околу изградбата на водоводот.

.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

„СДСМ, ДУИ, Беса и ДПА, завршена работа“ – Лала: Ахмети ќе попушти за премиер Албанец

Македонија

Алтернатива бара ДУИ да оди во опозиција – ако сите албански партии влезат во власта, Беса ќе оди во опозиција?!

4NEWS.mk

СДСМ и ДУИ заглавија на премиерската позиција, ВМРО-ДПМНЕ работи на обезбедување мнозинство

Македонија

Членовите на избирачките одбори ќе добијат за сто проценти повисок надоместок, одлучи ДИК

4NEWS.mk

Рудар од Танзанија стана милијардер преку ноќ

Македонија

Учебната година ќе почне на 1-ви септември – Адеми: Владата сака учениците да се вратат во училиште

4NEWS.mk

Настава во училиште од 1-ви септември, со поддршка од родителите и наставниот кадар

4NEWS.mk

Утре Комисијата за заразни болести и МОН ќе прецизираат за учебната година

4NEWS.mk

25 годишник во повеќе наврати силувал 13-годишно девојче

4NEWS.mk

Клековски гостин во вестите: Која коалиција е најизвесна и под кои услови?

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“