Инцидент на небото над Австрија – се заклучил во тоалет и не сакал да излезе, пилотот морал принудно да слета

Авионот со 134 патници и членови на екипажот на релација Цирих-Ларнака мораше непланирано да слета на аеродромот во Грац, откако еден патник се заклучи во тоалетот и одби да излезе од таму.

Руски државјанин (51) влезе во тоалетот кратко време по полетувањето и одби да излезе, па пилотот, од безбедносни причини, одлучи да слета на аеродромот во Грац, соопшти граничната полиција, додавајќи дека патникот соработувал и го напуштил тоалетот. по непланирано слетување.

На барање на пилотот, патниците биле спроведени од авионот, а потоа го провериле во полициската станица.

Сe уште постои неизвесност за тоа што го натерало човекот да остане во тоалетот толку долго, бидејќи за време на проверката, не пронашле никакви опасни предмети во неговиот багаж, ниту пак откриле некаква штета или оштетување во тоалетот.

На прашањето од полицијата зошто се забарикадирал во тоалетот на авионот, патникот се бранел молчејќи.

Агенцијата ДПА пишува дека тој наводно го продолжил патувањето со воз, а Ербас А320 повторно полетал по 45 минути.