Свет
21,845,234
Вкупно активни случаи
Updated on 05/03/2021 18:42 18:42
Македонија
8,659
Вкупно активни случаи
Updated on 05/03/2021 18:42 18:42
Македонија
3,176
Вкупно починати
Updated on 05/03/2021 18:42 18:42
Македонија
94,275
Вкупно оздравени
Updated on 05/03/2021 18:42 18:42

Италијанската полиција заплени дрога во пакети со налепници од цртани филмови

Тројца албански државјани на возраст од 26, 39 и 45 години се уапсени во италијанскиот град Римини, откако кај нив биле пронајдени 275 килограми дрога.

Двајцата од нив регуларно живееле во Италија додека едниот престојувал без дозвола. Полицијата трага по четвртото лице, кое управувало со возилото.

-Запленети се 160 килограми хашиш и 115 килограми марихуана. За да ги затскријат пакувањата со дрога биле испечатени фигури од детските цртани филмови. Идентификацијата на камионот се случила по прислушувањето на членовите на криминалната група, кои ден пред тоа правеле сомнителни движења со возилото, пренесуваат албанските медиуми повикувајќи се италијанската полиција.

Камионот со дрогата се движел во споредни улици а карабинерите ги изненадиле додека пакетите со дрога кои биле скриени меѓу детергенти ги истовариле од камионот.

Истрагата почнала во летото годинава откако биле уапсени двајца браќа Албанци со 1,5 килограми марихуана.

На уапсените им е изречена мерка притвор.

НАШ ПРЕДЛОГ

Пукање во Скопје, убиени две млади момчиња

На 05.03.2021 во 02.35 часот во СВР Скопје било пријавено дека на бул.„Македонско - Косовска бригада“ се слушнало пукање.

ССНМ и ЗНМ со целосна поддршка на својата членка Арбнора Мемети

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) остро реагираат на начинот на кој без...

Имунизацијата на населението ќе почне месецов

До крајот на годината, производителот „Фајзер“ во земјава ќе испорача 800.280 дози вакцини против Ковид- 19. Според надлежните, првите...
Skopje
clear sky
12 ° C
12 °
12 °
35 %
2.6kmh
0 %
Fri
12 °
Sat
9 °
Sun
10 °
Mon
13 °
Tue
8 °