ЈА ВРАЌААТ ВЕРАТА ВО ЉУБОВТА: Најромантичните филмови кои мора да ги погледнете!

Ви пренесуваме листа на некои од најубавите филмови со романтична тема. Ќе ве собори од нозе и ќе ве натера да верувате во љубовни моменти од бајките.

Всушност љубов

Дејството на оваа британска романтична комедија е сместено во Лондон. „Всушност љубов“ ги следи животите на осум сосема различни парови чии љубовни приказни се испреплетуваат.Еден од ликовите е Џејми (Колин Фирт), писател кој се подготвува за свадбата на Џулиета и Питер. Девојката на Џејми решила да ја пропушти венчавката бидејќи била болна, но кога Џејми се вратил дома сфатил дека таа всушност го изневерува со неговиот брат. После тоа, Џејми се повлекува во едно француско село за да се посвети на пишувањето.

Казабланка

Романтична драма наградена со 3 Оскари чиј заплет е сместен во првите денови од Втората светска војна. Рик е навреден, циничен американски имигрант кој живее во Казабланка. Причината за неговата огорченост повторно влегува во неговиот живот, поранешната љубовница Лиза Лунд, која пристигнува во Казабланка со нејзиниот сопруг Виктор Ласло, бегалец и водач на Чешкото движење на отпорот баран од нацистите.

Продавница за соништа

Роб е момче на возраст од триесет години, сопственик на продавница со стари грамофонски плочи, кој едвај преживува. Покрај тоа, неговата девојка Лаура го оставила и тоа го натерало да се запраша зошто од секоја врска излегува како напуштен. Во потрага по одговор, тој решава да ја посети бившата и да истражи што не е во ред со нивната врска.

Одење по раб

Американскиот биографски филм го следи животот на легендарниот американски кантри пејач Џони Кеш, од неговата рана младост, која ја поминал на фарма за памук во Арканзас, до денот на неговата најголема слава. На една од првите турнеи ја запознава убавата и веќе позната Џун Кард која ќе стане љубовта на неговиот живот.

Подобро не може

Мелвин е мрзлив и циничен маж кој не сака никого и кој живее од пишување романтични романи за жени. Вистина е дека Мелвин е осамена, неприлагодена личност со меко срце. Келнерката Керол ќе го почувствува тоа откако Мелвин ќе и помогне да се грижи за својот болен син. Наскоро избиваат љубовни искри меѓу Керол и Мелвин.

Поврзани вести

Дали пуканките се едни од најздравите закуски?

Пуканките се една од најпопуларните закуски. Сепак, честа дилема е дали пуканките навистина се една од најздравите закуски? Пуканките се навистина одличен избор за грицкање доколку не сакате да...

Петков: Во следните 4 месецеи историската комисија ќе има барем три средби

Денеска на прес конференцијата меѓу премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков беше посочено дека се интензивира работата на Мешовитата комисија прашања меѓу Скопје и Софија. „Сакам да забележам дека...

Одложени продолженијата на „Невозможна мисија“

Седмиот и осмиот филм од франшизата „Невозможна мисија“, со Том Круз во главната улога, се одложени за 2023 и 2024 година поради пандемијата на Ковид-19, соопштија продуцентите Парамаунт Пикчрс и Скајденс. „Невозможна мисија 7“ требаше да почне да се прикажува во...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на Република Бугарија. На средбата беше истакнато дека...

Најважното

Петков: Во следните 4 месецеи историската комисија ќе има барем три средби

Денеска на прес конференцијата меѓу премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков беше посочено дека се интензивира...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се...

Ковачевски и Петков: Да работиме на потенцијалите и предностите и да оствариме напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во резиденцијата „Бојана“,...

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Продолжува периодот на...