Поврзи се

Македонија

Јанева го уценувала и Мицкоски!? „За да го одмрзне партискиот имот, бараше поддршка за СЈО“

Партиски штабови, станови, земјоделски површини, имоти, стари куќи е дел од долгиот список кој го замрзна скопскиот Кривичен суд на барање на СЈO пред повеќе од осум месеци.

Барањето доаѓаше од предметот „Талир“, истрага која СЈО ја води против 14 осомничени паритски функционери за незаконито финансирање на ВМРО-ДПМНЕ. Во барањето до основниот суд Скопје 1 беа наведени 2 главни причини:

  1. Претседателот на партијата Христијан Мицковски во медиумите најави дека ја разгледуваат можноста за продажба или давање под закуп на седиштето на партијата.
  1. На почетокот на 2018 годината партијата продала стан во скопската населба Кисела Вода во вредност од 100.000 евра.

По осум месеци од замрзнувањето, откако беше отворен и предметот „Рекет“ во кој неофицијално е и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, Мицкоски проговори дека и тој бил уценуван.

„Бев предмет на уцена од страна на Катица Јанева кога таа истата бараше од мене да го поддржам законот за Јавно обвинителство, со цел да го одмрзне имотот на партијата кој што како нелегален тужител го замрзна, а судот под притисок на СДСМ и обвинителството го потврди тоа барање“, рече Јанева.

„Талир“ е единствнениот предмет на СЈО кој е во судница, а со обвинение поднесено по рокот од 30 јуни 2017. По овој датум Врховен оцени дека СЈО не смеело да отвора истраги и да подигнува обвиненија. Од првото закажано рочиште поминаа шест месеци и најмалку 9 пропаднати обиди за старт на судењето за Талир.

СЈО во „Талир“ сомничи злоупотреба на 4,9 милиони евра, а бара обезбедување на имот вреден: 68 имотни листови вредни 3,5 милиони евра и т.н. „бела палата“ процената во изградба на 14 милиони евра. Првоосомничен во случајот е тогашниот лидер на партијата Никола Груевски.

РЕПОРТЕР: ЈОВИЦА ПАУНОСКИ

Извор: ТВ21

Реклама
Реклама
Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com