КАКО ДА ГИ ПРЕПОЗНАЕТЕ ПЛОДНИТЕ ДЕНОВИ: 6 симптоми укажуваат дека е време да имате бебе

Може да ги препознаете плодните денови следејќи го вашиот циклус и симптомите што се појавуваат. Плодниот период обично трае 6 дена и обично се јавува помеѓу 10-тиот и 14-тиот ден од циклусот.

Овие 6 симптоми покажуваат дека сте во плодни денови:

  1. Безбоен секрет

Безбојниот секрет, кој потсетува на белки од јајце, обично е првиот знак дека се наближуваат плодните денови. Во овој период се ослободува хормонот естрадиол кој поттикнува лачење на повеќе течност од вообичаено.

  1. Мрсна кожа, митесери

За време на плодните денови, кожата станува помрсна од вообичаено, па може да се појават митесери или акни.

  1. Треска

Температурата се зголемува додека телото се подготвува за оплодување. Јајце клетката се ослободува, количината на прогестерон почнува да се зголемува и ја зголемува температурата за 0,3 до 0,8 Целзиусови степени.

  1. Зголемено либидо и апетит

Ова се должи на зголеменото лачење на хормони. Жената се чувствува многу попривлечно и има посилна сексуална желба.

  1. Болка во долниот дел на стомакот

Блага болка во пределот на матката и јајниците е нормална во овој период од циклусот. Некои жени може да доживеат и грчеви. Ова е знак дека се случува овулација.

  1. Емоционална чувствителност и нервоза

Многу жени може да имаат промени во расположението за време на овулацијата.

Што ако не забележам никакви симптоми на плодни денови?

Доколку се обидувате да забремените, а имате потешкотии да ги одредите плодните денови, постојат тестови кои се користат за оваа намена.

Поврзани вести

Премиерот Ковачевски ја предводи владината делегација во официјална посета на Бугарија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска заминува за Софија каде ќе ја предводи владината делегација во дводневна официјална посета на Република Бугарија во чии рамки е предвидено и...

Има 51 година и тело како девојка: Ова е вежба за совршена форма во која се колне Меланија Трамп!

Меланија Трамп, за време на поголемиот дел од претседателствувањето на нејзиниот сопруг, остана една од најприватните први дами на САД. Секогаш беше таква, речиси не пушташе некој во многу зафатениот живот на...

Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на Меморандум за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија „Скопје-Софија“.

Благо намалување на нивото на реките, водостојот на природните езера ист како вчера

 Водостоите кај дел од реките во земјава се над просекот за јануари, но бележат благо намалување во споредба со вчера. За разлика од нив, резултатите од последните мерења направени од Управата за...

Најважното

Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на...

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се во дводневна официјална посета на Софија.

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...