Поврзи се

Македонија

Како ДУИ ќе постигне прв Премиер Албанец?, зборува Арта Биљали-Зендели

Published

on

Кандидатот од ДУИ во изборната единица 6, Арта Биљали Зендели во изборната дебата на ТВ21 посочува како ДУИ ќе постигне прв премиер Албанец.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Колку е возможно да се постигне ова?! Праксата овозможува вакво нешто и имаме вакви примери. Има примери кога победникот на изборите, кој според Устав треба да биде мандатар, а не може да формира Влада, тогаш можност им се дава на втората политичка партија. Во другата страна, политичката Влада е точно резултат на таков договор. Да не одиме подалеку, имаме случај и во Косово, каде мандатар или премиерот не е човекот кој победи на изборите, бидејќи моментот на формирање на Влада е моментот кога се отвораат политичките договори, политичките понуди и моментот на формирање на Влада е моментот кога може да се условува за да се постигне нешто. Затоа јас сметам дека е возможно Премиерот на Македонија да биде Албанец“, истакна Биљали Зендели.

.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија