Касами за ТВ21 открива детали за разговорите со Алијанса и дали ќе има ново парламентарно мнозинство

Лидерот на Беса Билал Касами во интервју за ТВ21 зборува за разговорите кои ги водат со Алијанса за Албанците, но и за тоа дали ќе има ново парламентано мнозинство.

Што се однесува до коалицијата Беса-Алијанса, Касами тврди дека ќе донесе взаемна поддршка, но додава дека  во ниеден случај не се преговара за ново парламентарно мнозинство.

Зборуваме за  локалните избори, разговараме за взаемна соработка во вториот круг меѓу Движење Беса и АА,   во тој правец ние како Движење Беса сме отворени за разговор за да можеме да имаме позитивен резултат за двата политики субјекта и да направиме се, за други комбинации не е време да се зборува“, вели Касами за ТВ21

Теута Арифи и Биљал Касами ќе се соочат во вториот круг на локалните избори на 31 октомври.

Поврзани вести

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред Стопанската комора на Македонија изразувајќи незадоволство од неизгласувањето на законското решение со кое недела се прогласува за...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на КОВИД-19:

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, Еуросупер БС-95 ќе се продава по...

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика во делот на движење на цените во трговијата на мало...

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...