Ќе има ли предвремени парламентарни избори: Што договорија Мицкоски и Ахмети?

Првиот човек на ВМРО-ДПМЕ Христијан Мицкоски средбата со лидерот на ДУИ, Али Ахмети не сакаше да отркие каков е ставот на ДУИ за предвремени парламентарни избори. Рече дека неговиот став и ставот на неговата партија е потребен е комплетен рестарт на системот.

-Имајќи предвид дека ете, како ВМРО-ДПМНЕ изминатиот период можеби бевме и предмет на критика од страна на јавноста бидејќи бевме некако молчаливи во изминатиот период, и не бевме толку присутни во јавноста, само со една цел. Свесни дека ќе има критики од јавноста, но само една цел – еве ние да не бидеме причината за да си најде некој изговор дека ВМРО-ДПМНЕ е тој којшто е виновен зошто не добиваме датум за почеток на преговорите. Но сега кога е и повеќе од јасно дека поминува и декември месец, се бараат и нови шест месеци за преговори, дека едноставно последниот адут којшто имаше оваа Влада заминува во неповрат. Имајќи ја предвид состојбата во општеството, криминалот и корупцијата, нефункционалните институции, недисциплината, лошата економската состојба, кризната енергетска состојба и многу други фактори коишто негативно влијаат, мојот став е дека само со сериозен ресет на системот, многу макотрпна работа, нови луѓе, можеме да излезе од оваа кризна состојба во којашто се наоѓаме. А за тоа се потребни предвремени парламентарни избори, рече Мицкоски.

Според Мицкоски, на средбата не се разговарало за техничката Влада според Законот треба да се формира во последните 100 дена од Владата.

Поврзани вести

Ковачевски: Успех е ако до 2023 се отвори нов граничен премин, а до 1-ви март имаме комерцијални летови Скопје-Софија

Димитар Ковачевски и Кирил Петков на заедничка прес конференција рекоа дека во Скопје и Софија се разговарало за политичките прашања меѓу двете земји, со акцент на темите кои ги опфаќаат ново-формираните работни...

Петков: Во следните 4 месецеи историската комисија ќе има барем три средби

Денеска на прес конференцијата меѓу премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков беше посочено дека се интензивира работата на Мешовитата комисија прашања меѓу Скопје и Софија. „Сакам да забележам дека...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на Република Бугарија. На средбата беше истакнато дека...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се одржаа и одделни состаноци на работните групи утврдени за време...

Најважното

Ковачевски: Успех е ако до 2023 се отвори нов граничен премин, а до 1-ви март имаме комерцијални летови Скопје-Софија

Димитар Ковачевски и Кирил Петков на заедничка прес конференција рекоа дека во Скопје и Софија се...

Петков: Во следните 4 месецеи историската комисија ќе има барем три средби

Денеска на прес конференцијата меѓу премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков беше посочено дека се интензивира работата на Мешовитата комисија прашања меѓу...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се...

Ковачевски и Петков: Да работиме на потенцијалите и предностите и да оствариме напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во резиденцијата „Бојана“,...