Поврзи се

Македонија

Кога на кафе во Приштина без ПЦР тест?! Поделеност меѓу владините министри за отворање на границите

Published

on

Граѓаните постојано бараат да се отворат границите, а политичарите дебатираат, некои сметаат дека се уште е рано, а други настојуваат со образложение дека епидемиолошката состојба е иста.“, јавува репортерката на ТВ21.

-Текстот продолжува по рекламата-

И покрај тоа што границите се затворени, многу граѓани се обидуваат да поминат на граничниот премин Блаце. Еден од нив се врати од граничниот премин заедно со своето дете бидејќи немаа ПЦР тест.

Африм Хамити 15 години е професор на Универзитетот во Приштина. Вели дека е многу тешко но бидејќи има двојно државјанство можел да се движи и без ПЦР тест.

-Тешко е особено за нас кои работиме во Косово. На почеток имавме предавања онлајн, но сега толкувањето на правилниците е погрешно. Некогаш се бара и од Македонија да имаме ПЦР тест за да одиме во Косово. Го менаџиравме тоа некако. Јас имам двојно државјанство и полесно ми е. Но, сепак е доста тешко-рече Хамити.

Прашањето за отворање на границите е во фокусот на дискусиите и во владиниот кабинет. Заменик министерот за здравство, Илир Хасани во понеделник на фејсбук напиша дека наскоро ќе пиеме кафе во Приштина без ПЦР тест.

Во врска со ова, пратеникот на СДСМ, Зекири, вчера во емисијата Клик Плус, рече дека Хасани избрзал.

„Јас сметам дека беше забрзана објавата на заменик министерот за здравство дека наскоро ќе пиеме кафе во Приштина. Се случи вчера да оди да пие сам кафе во Приштина, без да ја анализира општо ситуацијата.“, рече Зекири.

Од друга страна, првиот вицепремиер, Артан Груби вели дека држењето на границите затворени не е логично.

„Според мене не е логично границите да останат затворени и побарав тоа прашање да го адресираме. Г. Заев беше за, а беше одлучено во текот на неделава да ја разгледаме можноста околу отворањето на границите.“, вели Груби.

Премиерот рече дека за отворањето на границите треба да бидеме внимателни и од економски, но и здравствен аспект.

Министерот Венко Филипче во Влада информирал за дебатите кои се одвиваат од регионално ниво, со што известил дека сите соседни држави се ЗА отворање на границите.

.

Извор: ТВ21

Совет за етика во медиуми

Македонија

ФОТО: Погледнете како во моментов изгледа Скопје гледано од Водно

4NEWS.mk

За жена од Скопје итно потребна крвна плазма од КОВИД излекуван пациент, нејзините деца апелираат за помош!

Македонија

Караџовски: 10-тина лица се починати на пат, влез или при хоспитализација на Инфективна – заболените доцна доаѓаат

4NEWS.mk

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска позитивна на Ковид-19

Македонија

„Ако некој има три чисти да разговара со нас, нека повели утре на Комисија за заразни болести“, повика Караџовски

4NEWS.mk

Ејми Кони Берет избрана за судијка на Врховниот суд

Македонија

Нуредини: Инвертерите не се решение за загадување на воздухот

4NEWS.mk

Полициски час не е трајно решение, мора да се почитуваат мерките за заштита, вели Филипче

Македонија

Заев: Конструктивниот социјален дијалог изминатите 3 години значително го подобри социо-економскиот статус на работниците во државната управа

4NEWS.mk

Кавадарчанец загина при превртување со трактор

Македонија

Марковски: Една маска која беше 2 денари, сега се продава за 60 денари

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

4NEWS.mk

Првичните анализи готови – Имало ли коронавирус во Македонија и пред 26 февруари?

4NEWS.mk

Последната фотографија од Амди Бајрам

4NEWS.mk

Седум тела во пратка од Србија пронајдени на пристаниште во Парагвај

Македонија

Марковски: Шведска со денови има 0 заразени – следна сезона нема да имаат проблеми, си ја зачуваа и економијата

Македонија

Носење маски на отворено е штетно?! – „Беспотребна паника, имаат дијареа и мислат дека е ковид-19“

4NEWS.mk

Левица бара декларација за односите со Бугарија и укинување на мешовитата комисија

Македонија

Спорот не е Делчев ниту јазикот, туку депортирањето на Евреите од Скопје – Бугарија бара Македонија да ја превземе вината за бркањето на Евреите

Македонија

Заев не гледа причина да поднесе оставка доколку има бугарско вето

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com