Која е Русинката која Хаг сака да ја уапси заедно со Путин?

Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг во петокот издаде налози за апсење на рускиот претседател Владимир Путин и Марија Алексеевна Лвова-Белова.

И Путин и Лвова-Белова се соочуваат со обвиненија за воени злосторства во Украина, а МКС тврди дека двете нелегално депортирале деца од земјата во Русија.

Лвова-Белова, која медиумите понекогаш ја нарекуваат „руската мајка“, вообичаено работи како комесар за правата на децата во Русија, а Путин ја назначи на оваа позиција во 2021 година.

Таа неодамна се најде на насловните страници кога сподели информации на нејзиниот профил на Телеграм дека помага да се поврзат украинските деца со родителите во Русија кои сакаат да ги посвојат.

Во пролетта 2022 година, Лвов-Белова посвои тинејџерка од Украина, поточно Мариупол, еден од низата градови нападнати од Русите.

Таа, наводно, ги посетила териториите окупирани од Русија во Украина и се погрижила украинските деца да бидат депортирани во Русија.

„Кога ги донесовме во Русија да се опорават малку, почна приказната дека зборуваат негативно за Путин, кажуваат секакви грди работи, ја пееле украинската химна и сето тоа. Да, има таква негативност, можеби на почетокот, но потоа се претвора во љубов кон Русија“, изјавила во таа прилика Лвова-Белова, пишува Newsweek.

Си-Ен-Ен во февруари објави дека Лвова-Белова ја продолжува својата практика да ја посетува Украина и да ги депортира децата таму во Русија, каде што ги посвојуваат руски семејства.

Според извештајот, Путин и дал дозвола на Лавов-Белова да преземе „дополнителни мерки“ за закрепнување на деца без родителска грижа на незаконски анектираните територии на Русија во Украина, вклучувајќи ги Запорожје, Керсон, Луганск и Доњецк.

Таа често споделуваше фотографии од деца на социјалните мрежи откако беа посвоени од семејства.

Сепак, МКС наведува дека делото на Лвова-Белова е „помрачно“ од она што е претставено на социјалните мрежи. Така, таа беше обвинета за нелегална депортација и пренесување на деца од окупираните територии на Украина во Русија.

МКС излезе и со соопштение во кое наведува дека злосторствата на територијата на Украина се извршени од 24 февруари 2022 година, кога Русија ја започна инвазијата на оваа земја, која прерасна во, како што наведоа, војна од пошироки размери.

„Постојат разумни основи да се верува дека г-ѓа Лвова-Белова сноси индивидуална кривична одговорност за горенаведените кривични дела, бидејќи делата ги извршила директно, заедно со други и/или преку други“, се наведува во соопштението на МКС.

Путин се соочува со слични обвиненија, а издаден е и налог за апсење поради неговата наводна вмешаност во илегалната депортација на деца од окупираните територии од Украина во Русија.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното