Ковачевски открива: Ќе има ПОСКАПУВАЊЕ на струјата

Васко Ковачевски, генералниот директор на АД ЕСМ кажа дека ќе има покачување на цената на електричната енергија следната година, но не одговори колку.

Тој кажа дека треба да се биде свесен дека цената нема да биде иста како годинава.

„Рестрикции ќе нема. Околу цената, имаме загарантирана цена со ЕВН хоме до крајот на декември. Во декември месец треба да направиме план и програма производство за следната година. Ќе се ориентираме на трошоците зголемени во однос на зголемена енергија на ресурси, репроматеријал, и ќе формираме цена која ќе ја доставиме до владата, и владата ни дава задолжение. Цената на електрична енергија ја одредува регулаторна комисија. Ние 33% учествуваме во цената. Ние ќе гледаме да одиме со најниска производна цена, но да бидеме свесни дека нема да одиме со истата цена оваа година. Ќе има покачување на цената, но не можам ниту јас ниту некој друг во колку проценти ќе биде“, изјави Ковачевски.

Поврзани вести

По Нова Година поскапување на струјата во Македонија

Васко Ковачевски, генералниот директор на АД ЕСМ кажа дека ќе има покачување на цената на електричната енергија следната година, но не одговори колку. Тој кажа дека треба да се...

Најважното

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...