Кралот Чарлс се заблагодарува на јавноста за поддршката по дијагнозата на ракот

Кралот Чарлс изрази „срдечна благодарност“ за пораките за поддршка од јавноста, во неговата прва изјава откако му беше дијагностициран рак.

75-годишниот монарх рече: „Како што знаат сите оние кои биле погодени од рак, таквите љубезни мисли се најголема утеха и охрабрување“.

Веста за дијагнозата ја објави Бакингемската палата во понеделникот.
Кралот се лекува од неодреден облик на рак и моментално престојува во Сандрингем.

Неговиот рак бил откриен додека бил на третман за зголемена простата во јануари. Иако типот на рак не е откриен, палатата потврди дека не станува збор за рак на простата.

Во пораката за благодарност, тој напиша: „Подеднакво охрабрувачки е да се слушне како споделувањето на мојата сопствена дијагноза помогна да се промовира разбирањето на јавноста и да се осветли работата на сите оние организации кои ги поддржуваат пациентите со рак и нивните семејства низ ОК и пошироко во светот. .

„Моето доживотно восхитување за нивната неуморна грижа и посветеност е уште поголемо како резултат на моето лично искуство.

Кралот се повлече од сите јавни должности додека се лекува од рак, при што високи членови на кралското семејство – вклучително и кралицата Камила и принцот од Велс – ги преземаа неговите должности за некои настани.

Тој во средата замина од Кларенс Хаус, Лондон, во резиденцијата во Норфолк, придружуван од кралицата. Неговиот помлад син, војводата од Сасекс, допатувал од САД на кратка посета претходно истиот ден.

„Треба да ме видат за да ми се верува“ беше еден од водечките принципи на покојната кралица Елизабета Втора. Па, кралот нема да се види наскоро, виорот од ангажмани е за момент на пауза.
Но, тој ќе се слушне.
И според вообичаено многу воздржаните стандарди на кралската проза, ова е прилично лично.

Не многу луѓе на негова возраст избраа да ја направат својата медицинска состојба глобална точка за разговор. И кралот се труди да ја изрази својата надеж дека неговата релативна отвореност послужила некоја цел.

И има уште – ова е човек кој, како и многу пациенти со рак, сега е во рацете на лекарите и медицинските сестри. И, како и многу пациенти, тој се труди да ја истакне работата на оние кои се грижат, работа со која се разбира контактирал претходно, но никогаш вака.

Благодарноста што кралот ја дава за сите пораки за поддршка е неизненадувачка кралска цена. Но и таму се открива средбата на човекот и монархот во дијагнозата и лекувањето – тие пораки, вели тој со прилично различни зборови, значат многу.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
  • Ознаки
  • 1

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното