Поврзи се

Македонија

Кривичниот законик помина на прво читање, Кочан, Авировиќ, Канческа-Милевска се спасија од затвор?!

Published

on

Предложените измени во Кривичниот законик, поминаа во прво читање. Со измена на членот 257, од затвор ќе се спасат, Сеад Кочан, Василије Авировиќ и Елизабета Канческа- Милевска, осомничени во случајот „Труст“.

Од друга страна, предлогот за измена на член 353 беше повлечен, по реакциите на јавноста и сомнежите, дека со оваа измена можат да поминат неказнети поранешни функционери, кои се кривично гонети од СЈО.

-Текстот продолжува по рекламата-

Пред почетокот на дебатата, комисијата ја бојкотираа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Дел од пратениците и понатаму не се откажуваат од измените на член 353, но велат дека е потребно поширока дебата во која ќе се вклучат и претставници од областа на правдата.

Пратеникот на ГРОМ, Панчо Минов, рече дека поранешната влада планирала ваков закон, се со цел истиот да биде политички искористен, затоа тој рече дека овој закон треба да се ревидира и да претрпи измени.

Пратениците на парламентарното множество исто така рекоа дека овој член треба да се измени, но според нив за тоа е потребна поширока и попрофесионална јавна дебата.

Пратеничката од независната парламентарна група на ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлова Старова, рече дела Кривичниот законик треба да се подобри.

Се уште не се знае дали и кога член 353 ќе се биде повторно пред пратениците, но јасно е дека измените на член 275 ќе стапат на сила. Според анализите, Авировиќ може да добие условна казна наместо казна затвор од три години, а на Кочан казната може да му се намали на 6 години.

РЕПОРТЕР: ЗИМЕР ЈАШАРИ

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Борче Ристевски жали што си ја убил својата сопруга , а неговата ќерка Сара ќе го сака и кога ќе се врати дома

4NEWS.mk

Словенечките медиуми за распуштањето на Собранието и разрешувањето на Мизрахи

4NEWS.mk

МВР со детали за двојното убиство во казино во Скопје

Македонија

Талат Џафери: Моментот кога ми се јави Никола Тодоров да ме праша во која канцеларија е Зијадин Села, ми остави најголем впечаток

Македонија

ВИДЕО: Со 80 „За“ и 6 „Против“ изгласан законот за јавно обвинителство

Македонија

Џеват Адеми до ВМРО-ДПМНЕ: Најдовте не -Mакедонка, жена, да ви го брани името Македонија, мажите од ВМРО-ДПМНЕ се кријат

Македонија

Дескоска до Милошоски: Тоа што го пуштивте пред некој ден не беше бомба, туку обична петарда

4NEWS.mk

Скопјанец уценувал малолетна прилепчанка дека ќе објави фотографии доколку не остварат средба

Македонија

Џафери за 27. април, за Вељановски, Мукоски… „Не служев на ВМРО-ДПМНЕ, но дали тоа го правеше СДСМ?“

4NEWS.mk

Таткото на Ангела сведочеше во судот: Ниту јас, ниту сопругата не знаевме дека Фуркан ѝ е дечко!

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com