ЛДП најавува законски измени и поскапа струја за копачите на криптовалути

Луѓето кои сакаат да заработуваат со копање криптовалути, потребната струја да ја купуваат на слободен пазар, или пак таа да чини повеќе ако се користи за создавање виртуелни банкноти. Ова е еден од предлозите за решавање на проблемот со нелегална кражба на струја за криптовалути кој го предлагаат ЛДП и ДОМ. Велат во ек на енергетска криза, недозволено е да се троши струја за лично богатење.

Во меѓувреме, експертите велат дека скапиот начин на создавање криптовалути може да стане минато. Во светот зачестило т.н рударење на нови банкноти за кои не е потребна скапа компјутерска опрема ниту огромни количини струја. Потрошувачката на енергија била на нивото потребно за полнење на мобилен телефон.

Формирањето на криптовалута која моментално има вредност од неколку десетици илјади американски долари, зависи од моќноста на опремата и нејзиниот работен период. Процесот е долг.

Професорот Јовевски појаснува дека во земјавата најзастапен е поскапиот начин на копање криптовалути кој троши повеќе струја за што сведочеле и случаите каде во држвни претпријатија е пронајдена опрема со цел да се одбегне плаќање на потрошената енергија. Дека во подем е т.н рударење, доказ бил недостигот од компјутерски делови кои служат за формирање на виртуелната банкнота.

Сител ТВ

Поврзани вести

Спасовски: Кражба на струја може лесно да се открие ако се работи домаќински

Крадењето струја не е нешто што сега почнало да се случува и кражбата на струја постоело отсекогаш, нагласи министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, во гостувањето во „Утрински брифинг“, додавајќи дека тоа...

Власта краде струја и „копа“ биткоини, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

Власта краде струја и прави милиони, а народот плаќа милиони за да има власта што да краде, обвини ВМРО-ДПМНЕ во соопштение до јавноста. „По неколкуте купување на скапа струја,...

Не е само ГТЦ, се копало биткоин и во Македонски железници-инфраструктура?!

Случајот со копањето на Биткоин не е само поврзан со Градскиот трговски центар. Машини има и во неколку други јавни институции, до кои е тешко да се дојде. Последен...

АВМУ бара ГТЦ да не ја попречува работата на новинарите

Агенцијата во соопштението нагласува дека истражувачкото новинарство е суштина на новинарската професија и дека е клучно за остварувањето на улогата на медиумите во современите демократии. „Најважната задача на новинарите...

Најважното

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...