Свет
25,500,994
Вкупно активни случаи
Updated on 19/01/2021 14:16 14:16
Македонија
12,500
Вкупно активни случаи
Updated on 19/01/2021 14:16 14:16
Македонија
2,715
Вкупно починати
Updated on 19/01/2021 14:16 14:16
Македонија
73,777
Вкупно оздравени
Updated on 19/01/2021 14:16 14:16

Лекот Ивермектин достапен во аптеките

Матичните лекари немаат добиено упатство од здравствените власти на кои пациенти да им го препишат лекот „Ивермектин“ и во колкави дози. Веќе е достапен во дел од аптеките.

Овој лек се покажал како ефикасен во лекувањето на Ковид-19, кај нас досега се користел само во ветеринарството, сега за првпат е регистриран и за употреба кај луѓето.

loading...

Од Министерството за здравство велат Ивермектинот се препорачува во три сценарија, кај ризични групи работници коишто имаат висок ризик да заболат, луѓето кои што биле во допир со заболен- потврден контакт и кај луѓе коишто се заболени. Кај трите групи граѓани има различна индикација и различно дозирање затоа е важно апликацијата да биде под контрола на лекар.

Ивермектинот од аптека може да се купи само со рецепт за 299 денари.

НАШ ПРЕДЛОГ

Сончево, но студено време- метеорлозите со прогноза какво време не очекува до крајот на неделата

Сончево и студено време ќе преовладува денеска во земјава. Во северните делови ќе има мала со умерена облачност. Ќе дува слаб до...

ВИДЕО: Силен земјотрес од 6.4 степени по Рихтер ги погоди Аргентина и Чиле- неколку градови останаа без струја

Земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала ноќеска ја потресе северозападна Аргентина, на границата со Чиле, пренесоа светските агенции, наведувајќи...

На Водици сите одат по света вода, но грешат во една работа – што никако не треба да заборавите да направите

Богојавление е ден кога според преданието, божјиот глас објавил дека Исус е негов син и се верува дека воочи овој празник на...
Skopje
few clouds
2 ° C
2 °
2 °
51 %
1.2kmh
20 %
Tue
2 °
Wed
4 °
Thu
5 °
Fri
6 °
Sat
9 °