Лукаревска: Со Алтернатива имаме исти заложби- европска интеграција и иднина

„Во период што следува ќе видиме како ќе се развиваат работите во Собранието. СДСМ не прави отстапки во преговорите за проширување на мнозинството. Заложбите со Алтернатива ни се заеднички, а тоа се евроинтегративниот процес и прогресивните политики во државата“ кажа заменик-претседателката на СДСМ, Сања Лукаревска во емисијата „Трилинг“ на ТВ24.

Таа додаде дека тоа и досега било заложба на Владата на СДСМ и тоа ќе остане и понатаму. Лукаревска најави дека во период што следува времето ќе ги расчисти сите нејаснотии.

„Битно е да го задржиме она што значи државничко владеење, како што доликува на земја кандидат за ЕУ и интегрирана во НАТО. Најважно е земјата да продолжи да функционира и покрај светските проблеми кои ни престојат, кои верувам дека ќе ги изменаџираме успешно како до сега“ кажа Лукаревска.

Поврзани вести

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...