Мицкоски со прашање до ДУИ: Ако ВМРО-ДПМНЕ предложи премиер Албанец, дали ДУИ ќе го прифати?

Христијан Мицкоски ја коментираше изјавата на Артан Груби кој во „Клик Плус“ кажа дека Ахмети и Мицкоски разговарале за премиер Албанец, и дека Мицкоски кажал дека нема ништо против. Мицкоски вечерва во студиото на ТВ21 демантираше.

„Не, немаме разговарано на таа тема со Ахмети, ја слушнав изјавата на неговиот соработник“, рече Мицкоски и со прашање до ДУИ:

„Но, зошто, пак, ДУИ да не поддржи премиер кој ќе го предложи ВМРО-ДПМНЕ а да биде Албанец? Ако тие мислат дека со враќање на темата „премиер Албанец“ народот ќе има колективна амнезија и за оние живи кои гореа во модуларната болница, и автобусот на Беса Транс кој 130 пати минувал граници технички неисправен, и за кочењето не евроинтегративниот процес, и сега ајде ќе ја враќаме темата премиер Албанец. Имала Македонија премиер кој што бил Влав, еве ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи премиер Албанец, дали ќе го прифати ДУИ?“, прашува Мицкоски.

Поврзани вести

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се во дводневна официјална посета на Софија. Во Бугарија ќе биде одржана заедничка меѓувладина...

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Продолжува периодот на студено време со умерен до...

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал пред помалку од половина час, а на терен веќе се...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните и североисточните планински региони ќе има појава на локален снег....

Најважното

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се...

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец.