Поврзи се

Македонија

„Моите предмети се чисти – се борев, не ги давам“, вели Фетаи – не открива детали дали се оградува од Јанева

Published

on

Обвинителката Фатиме Фетаи не открива дали се оградува од нејзината шефица, Катица Јанева. Првиот човек на СЈО, повикувајќи се на самостојноста на СЈО, го одби како неосновано барањето на адвокатот на Еленко Миланов – Фатиме Фетаи и Гаврил Бубески да бидат изземени од предметот „Титаник 3“

Барањето за изземање на двајцата обвинители од „Титеник 3“, адвокатот Миланов, го поднел поради како што вели, недоразбирањата кои од неодамна се појавиле во СЈО.

-Текстот продолжува по рекламата-

Негативниот одговор на барањето на Еленко од страна на Јанева, како што рече судијката Марија Клетничка, не претставува пречка за продолжување на постапките. Таа рече дека барањето за изземањето на Јанева не соодветствува со законските одредби, додавајќи дека сепак, истото ќе го достави до надлежните органи.

Предметот „Титаник 3“ е во доказна постапка и е пред завршни зборови и пресуда. Судечкиот совет го одби барањето на адвокатот на Исмет Гури –  странски вештак да вештачи дали потписите на записникот за гласање, сумирање и утврдување на резултатите од гласањето во 2013 година во Чаир се фалсификувани. По ова, беше предложено обвинетите Ејуп Алими и Исмет Гури да се земат на распит на наредното рочиште што ќе се одржи на 26-ти август. Инаку, предметот „Титаник 3“ на СЈО, е пред завршни зборови и пресуда.

Пратеникот на ДУИ, Ејуп Алими и заменик-директорот на УЈП-Скопје, Исмет Гури се обвинети дека како членови на Општинска изборна комисија во Чаир, на локалните избори во 2013 уништиле изборен материјал и на тој начин влијаеле врз резултатот.

РЕПОРТЕР: БЕСИР АРИФИ

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Борче Ристевски жали што си ја убил својата сопруга , а неговата ќерка Сара ќе го сака и кога ќе се врати дома

4NEWS.mk

Словенечките медиуми за распуштањето на Собранието и разрешувањето на Мизрахи

4NEWS.mk

МВР со детали за двојното убиство во казино во Скопје

Македонија

Талат Џафери: Моментот кога ми се јави Никола Тодоров да ме праша во која канцеларија е Зијадин Села, ми остави најголем впечаток

Македонија

ВИДЕО: Со 80 „За“ и 6 „Против“ изгласан законот за јавно обвинителство

Македонија

Џеват Адеми до ВМРО-ДПМНЕ: Најдовте не -Mакедонка, жена, да ви го брани името Македонија, мажите од ВМРО-ДПМНЕ се кријат

Македонија

Дескоска до Милошоски: Тоа што го пуштивте пред некој ден не беше бомба, туку обична петарда

4NEWS.mk

Скопјанец уценувал малолетна прилепчанка дека ќе објави фотографии доколку не остварат средба

Македонија

Џафери за 27. април, за Вељановски, Мукоски… „Не служев на ВМРО-ДПМНЕ, но дали тоа го правеше СДСМ?“

4NEWS.mk

Таткото на Ангела сведочеше во судот: Ниту јас, ниту сопругата не знаевме дека Фуркан ѝ е дечко!

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com