AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

МОЌНО ИМЕ! Еве какво име доби бебето родено на евакуацискиот лет од Авганистан

Бебето родено на американски воен лет за време на мисијата за евакуација од Авганистан го доби името по тој авион.

Девојчето е родено во американската воздухопловна база Рамштајн во Германија, и го доби името Рич (Reach) по повикувачкиот број на авионот, рече командантот на американските сили во Европа, Тод Волтерс, на брифинг во средата во Пентагон.

Знакот за повик на авионот се користи во радио комуникација со контрола на летање. Авионите Боинг Ц-17 што ги користат американските воздухопловни сили често го користат знакот за повик „Reach“, проследен со комбинација на броеви.

Командата на воздухопловните сили на САД викендов објави на Твитер дека една жена се породила за време на летот за Германија и дека има компликации.

Нејзината состојба се подобри откако авионот почна да лета на помала надморска височина за да го зголеми воздушниот притисок, што помогна да се спаси животот на мајката.

Војниците помогнаа да се извади детето по слетувањето, рече командата.

„Како што можете и да замислите, бидејќи сум пилот на ловец, мојот сон е да гледам како малото дете по име Рич расте како американски државјанин и лета во борбени авиони на САД“, се пошегува Волтерс.