Свет
19,112,374
Вкупно активни случаи
Updated on 04/12/2020 12:36 12:36
Македонија
21,728
Вкупно активни случаи
Updated on 04/12/2020 12:36 12:36
Македонија
1,847
Вкупно починати
Updated on 04/12/2020 12:36 12:36
Македонија
41,656
Вкупно оздравени
Updated on 04/12/2020 12:36 12:36

Награда за Заев од Берлин – меѓу заслугите и договорот за добрососедство со Бугарија

Премиерот Зоран Заев утре во Берлин  ќе ја  прими наградата за човекови права за 2020 година. Наградата  се доделува за посебни достигнувања. Во случајов,  меѓу нив  е  и Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Бугарија,  Договорот од Преспа со Грција, членството во НАТО и одлуката на ЕУ за почеток на преговори со Северна Македонија. 

Наградата ја доделува Фондацијата Фридрих Еберт ,  а на премиерот Заев ќе му ја врачи  министерот за надворешни на Германија, Хајко Мас.

loading...

Премиерот Заев, во Берлин ќе има средба и со германскиот државен министер за Европа, Михаел Рот, кој претседава со Советот за општи работи на ЕУ на чие заседание во вторник треба да се усвои Преговарачката рамка за Северна Македонија.

.

Извор: ТВ21

НАШ ПРЕДЛОГ

Беспилотно летало влезе во петтиот реактор во Чернобил

Беспилотно летало наречено „Елиос 2“ првпат по 33 години влезе во петтиот реактор на нуклеарната централа во Чернобил. Леталото припаѓа на компанијата „Флајабилити“ (Flyability), а...

Белгија од следниот месец приоритетно ќе вакцинира 340.000 луѓе

Од следниот месец во Белгија би требало приоритетно да се вакцинираат 340.000 луѓе, меѓу кои се здравствени работници, вработени во домовите за стари и...

102-годишна Американка која го преживеала шпанскиот грип, двапати го победи коронавирусот

102-годишната Анџелина Фридман од Њујорк е вистински борец. Кога била бебе, таа го преживеала шпанскиот грип кој косел во 1918 година. Во...
Skopje
overcast clouds
12 ° C
12 °
12 °
66 %
7.2kmh
90 %
Fri
10 °
Sat
13 °
Sun
14 °
Mon
10 °
Tue
11 °