Неколку важни совети од Сократ

Сократ, еден од најважните и најголемите филозофи на античка Грција, чие влијание врз западната филозофија и логика е неизмерно, ни даде важен филозофски совет кој може да биде од голема корист за нас да живееме понаменски, поубав и подобар живот, пишува Sensa.

Некои од овие совети следат подолу, а вие можете да се согласите со нив и не морате, можете да ги усвоите и примените, а и не морате. Без разлика, прочитајте ги бидејќи се полни со безвременска мудрост.

 • Запознајте се себеси.
 • Вистинската мудрост се заснова на разбирање колку малку знаеме за животот, за себе и за светот околу нас.
 • Не можам да научам никого ништо. Но, можам да ги натерам да размислуваат.
 • Клеветата не може да ме повреди бидејќи не ме засега.
 • Кој не е задоволен со тоа што го има, не би бил задоволен со тоа што би сакал да го има.
 • Сè што знам е дека ништо не знам.
 • Природата ни даде две уши, две очи и еден јазик, за да можеме повеќе да слушаме и гледаме, а помалку да зборуваме.
 • Оној што сака да го промени светот нека се промени прво себе си.
 • Неистражен живот не вреди да се живее.
 • Образованието купено со пари е полошо од необразованието.
 • Лагите не само што се лоши сами по себе, туку и со зло влијаат на душата.
 • Во животот има само две трагедии. Првата е да не го добиеш она што го сакаш, втората е да го добиеш.
 • Запомнете, ниту една состојба не е трајна.
 • Зачуденоста е почеток на мудроста.
 • Бидете љубезни бидејќи секој што ќе го сретнете ја води својата битка.
 • Не можеме да живееме подобро ако самите не се стремиме да бидеме подобри.
 • Тајната на промената лежи во фокусирањето на енергијата на градење на новото, наместо да се бориме со старото.
 • Паметните луѓе учат од секого и од се, просечните луѓе учат од нивните искуства, а глупавите веќе имаат одговори на сите прашања.
 • Порокот и рамнодушноста се две болести кои влијаат на душата.
 • За оние кои губат во дебатата, клеветата станува главно оружје.

Поврзани вести

Колкаво количество црвено месо се препорачува за да не одржува здрави?

Иако има многу позитивни ефекти врз нашето здравје и е извор на некои основни хранливи состојки, црвеното месо е исто така поврзано со болести на срцето и крвните садови, како и рак...

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119 тестови, а регистрирани се 2.019 нови случаи на КОВИД-19:

Необичен трик на дерматолозите за блескава кожа на лицето: Има врска со вашата омилена песна, лесно ќе запомните!

Чистата кожа е основа за убав тен, а со вистинските навлажнувачи, вашата кожа ќе биде сјајна и здрава. Чистењето на кожата е чекор за нега во кој најчесто правиме...

Чоколадна наполитанка: Рецепт за крцкаво задоволство што се прави за еден момент

Кога сакате да јадете нешто слатко, а немате премногу време да подготвите торта, оставете ваш избор да биде чоколадна наполитанка. Покрај тоа што десет минути се доволни за подготовка,...

Најважното

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште неколку активности,...

Во земјава над 20 илјади активни случаи – еве каква е состојбата низ градовите

Министерството за здравство информираше дека во последните 24 часа од направени 6.193 тестови, а регистрирани се 2.341 нов случај на КОВИД-19.

26 лица ја изгубија битката со ковид-19, осум од нив вакцинирани

Министерството за здравство информираше дека во последните 24 часа од направени 6.193 тестови, а регистрирани се 2.341 нов случај на КОВИД-19.